Kategoriler
Film Tavsiyeleri

The Five-Year Engagement/Uzatmalı Nişanlım (2012)

.

Alınacak kararları yaşanılan olayların etkisine bırakmak insanoğlunun sıklıkla düştüğü hataların başında gelir.
Hayatınızın her noktasında bunu bulabilirsiniz. İyi bir kariyer ile bebek arasında kalan feminen kadınlar , biraz daha kadın koklamak için evlilik planlarını erteleyen adamlar , evlat edinmek için vücutlarının pörsümesini bekleyen eşcinseller… Eminim daha da fazla örnek verilir ancak filmimize geri dönelim. Tom ve Violet de alınacak kararları yaşanılan olayların etkisine bırakanlardan… Birbirini seven çift evlilik için en doğru anı bekledikçe yaşanılacak ve tercih edilecek yeni şeyler ortaya çıkar. Birlikte olmak da evlilik gibi fedakarlık istediğinden dolayı bir tarafın tercih ettiği şey yüzünden diğer taraf fedakarlık yapar ancak evlilik buna katlanmayı gerektiren bir sözleşme iken birlikteliğin yaptırımsızlığı çiftleri rahat davranmaya iter. Eğer bir çift “çift” olmasına rağmen rahatlık kavramını dışarıya hissettiriyorsa problemler başlıyor demektir.

.

Jason Segel’in kariyeri şüphesiz How I Met Your Mother’la çıkışa geçti. Şu ana kadar çok yerinde komedi filmi tercihleri yapmasına rağmen ben hala kötü bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Ancak belki de kendi de bu işin farkında olarak senaristliğe doğru evrilen bir oyunculuk durumu da mevcut. The Muppets’ın senaryosunu yazan Segel bu filme de el atmış. Baktığımızda senaryolar bakımından iyi iş çıkardığını söyleyebiliriz.

Uzatmalı Nişanlım sağlam esprileri olan bir romantik – komedi filmi. Diyaloglar orijinal , göndermeler gırla , yan karakterler baskın ve hikayeye olumlu yönde katkı veriyor. Emily Blunt da sevdiğim oyunculardandır. İyi iş çıkarmış ancak film romantik – komedi standartlarında harika olsa da Jason Segel’in oyunculuğu beni asla tatmin etmeyecek.

Başka bir detaydan bahsedeceğim. Filmlere bir – iki açık sahne koyup da “Unrated” fişlemesiyle daha çok satış elde edeceğini düşünen yapımcılar – ki Judd Apatow’u sevsem de o da aynı zihniyette – haklısınız. Satışlarınız artıyor ancak bu filmin “Unrated izleyicisine” zaten ihtiyaç yok. Tıpkı Knocked Up yada Superbad’de olduğu gibi. Hikaye iyiyse sansürlü yada sansürsüz olması o kadar da umursanmıyor. Yada ben umursamıyorum.

Sözün özü romantik – komedi sevenlere filmi tavsiye ederim. Segel’e rağmen…

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir