Kategoriler
Klasikler

The Elephant Man / Fil Adam (1980)

.

Doktor olan Treves bir gün dolaştığı panayırın sahibi ile üst tabakadan bir adamın tartıştığını görür. Adam bu yaptıklarının saygısızca olduğunu söylerken, panayır sahibi işinin bu olduğunu söylemektedir. Polislerin uyarısıyla oradan ayrılan Treves ne için tartıştıklarını merak eder. Bir ufaklığın aracı olmasıyla da ne için tartıştıklarını öğrenir ve o şeyi görmeye gider.

.

Gördüğü şey karşısında şaşkına dönen Treves, Elephant Man lakaplı John Merrick’i muayenehanesine davet eder. Doktor Treves, yirmi bir yaşındaki John’u inceler. Annesi John’a hamileyken bir filin saldırısına uğrar ve John vücudunun büyük bir kısmı deforme olmuş vaziyette doğar. John’un deforme olmuş vücudu tıp dünyasında büyük dikkat çeker. Doktor Treves, John’u muayene eder, onun durumu hakkında konferans verir. Sonra da onu kaldığı yere geri gönderir. Ertesi gün panayırda çalışan küçük bir çocuk Treves’in yanına gelerek John’un rahatsızlandığını söyler. John’un yanına giden Treves, onun fena halde dövüldüğünü anlar ve birkaç gün hastanede kalması konusunda panayır sahibinden izin alarak John’u hastaneye götürür.

.

Treves’in amacı aşağılanan, dövülen, üzerinden para kazanılan John’un iyileşemeyecek olsa bile hastanede tedavi altına alarak güvenli bir biçimde hayatına devam etmesini sağlamaktır. Bu duruma ilk başta soğuk bakan hastane yöneticisi Gomm, John ile yaptığı ilk görüşmenin sonunda ikna olur ve John hastanede yaşamaya başlar. John kötü vaziyetten bir süreliğine kurtulsa da dışarıdakilere karşı koyabilme imkanı pek yok gibidir.

1862 ile 1890 yılları arasında yaşamış olan John Merrick’in yaşam öyküsünden uyarlanan filmi David Lynch yönetmiş, Anthony Hopkins ile John Hurt oynamışlar.

Her ne kadar ilk işlerinden olsa da David Lynch’ten böyle bir film izlemek şaşırtıcı (İyi anlamda söylüyorum bunu. Keşke daha çok bu tarzda filmler çekse.) Öteki olmanın zorluğu, ön yargıların anlamsızlığı üzerine, insana “insan” gibi davranmak üzerine hüzünlü ve etkileyici bir film. John’un dediği gibi “İnsanlar bilmedikleri şeylerden korkuyorlar.” Ayrıca dış görünüşünün kötü olması John’a insanlığından bir şey kaybettirmediği gibi, dış görünüşü iyi olan insanlara da “insanlık” katmıyor. Bunu filmin en can alıcı yerlerinden olan, tren istasyonu tuvaletinde geçen sahnede anlıyoruz.

IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Akın

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

“The Elephant Man / Fil Adam (1980)” için 0 yanıt

ya ben bu kitabı okuyamadım özetini yazmam lazım özetini yazın yarım sayfa olsa yeter ya lütfen yardımcı olun yukarıda yazan tam bi özet değil bende kitabınn türkçesini bulamadım ingilizceyi de yetiştirmem lütfennnnnnnnn yardımcı olunnnnnn

Filmi yeni izledim.Gerçekten güzel bir film ama ben dahasını bekledim nedense.Bir de şu sahneler arası geçişlerde karartma kullanan Lynch’e sinir oldum.Sanki bilerek bazen daha izlenecek şeyleri karartıyor gibi geldi.Tiyatro sanatçısının onu öpüşü filmin güzel karelerinden biriydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir