The Education of Little Tree | Küçük Ağaç’ın Eğitimi (1997)

thumbnail

Minik melez bir kızılderili, neyin ne olduğunu kavrayamadan dağlarda büyümeye ve kızılderili olmanın inceliklerini öğrenmeye başlar. Beyaz adam ve kanunları onu buluncaya dek.

Little Tree, dedesi ve ninesinin yanında yaşamaya başladıkça içindeki kızılderili kanını yeniden hissetmeye başlar. Yalnız yaşamayı ve ekmeğini taştan çıkarmayı öğretip onu başkalarına muhtaç etmek istemeyen dedesi ona yeni yaşamında kılavuz olur. Ancak önlerine çıkan kanuni engeller aile için pek hayra alamet olmayacaktır.

Yönetici güç ile sürekli başları belaya giren anarşist kızılderililerin belgesel tadında ve aile sıcaklığında olan film genel itibariyle iyi bir görüntü çizse de çoğu zaman bir aile filmi ile dramatik olma arasında fazlaca gidip geliyor. Yine de kızılderili filmleri sevenler için değişik bir yapım olacaktır.

DVD özelliğine gelince özellikle Türkiye için üretilmediğini tamamı İngilizce olan dış kapaktan anlıyoruz. 2.bölge DVD olmasından dolayı Türkçe altyazı desteği var.

Onun dışında özel seçenekler namına hiçbir şey yok. İngilizce dil seçeneğinin yanında Alman,İtalyan ve Fransız dil seçenekleri de bulunuyor. İlginçtir ben bu filmi indirim reyonundan 3 YTL’ye almıştım. Film hakkında hiçbir bilgim yoktu.

Ama arkada James Cromwell ve Graham Greene’i görünce kararımı vermiştim. Şimdi ise sanal mağazalarda fiyatına bir göz attım fiyatı 24 YTL.

Yani içeriği hakkında verdiğim bilgileri de göz önünde bulundurursak büyük bir mağazada benim gibi indirim reyonunda denk gelirseniz kaçırmayın ama bu kadar zayıf içerikli ve vasatın biraz üstü bir film için de 24 YTL bayılmayın derim.

 

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “The Education of Little Tree | Küçük Ağaç’ın Eğitimi (1997)

  1. Hocam zaten indirim reyonlarını doğru dürüst mıncıkladığımızda çok manyak filmlerin üç otuza satıldığını görüyoruz. Ne mutlu ki sinemadan anlamayan keko mağaza işletmecilerimiz var 😀

  2. Bildiğim kadarıyla bu film bir kitaptan uyarlama. Konusu eğitim alan küçük kızılderili olması lazım. Hikaye gibi görünen ama aslında çocuk – ebeveyn ilişkilerini baz alan bi kitap. Ağaç yaşken eğilir hesabı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı