The Dictator | Diktatör | 2012

diktatör filmi

Komedi filmlerindeki orantısız mizah anlayışıyla seveni de sevmeyeni de bol olan Sacha Baron Cohen bu sefer tek kişilik dev kadro rolünden sıyrılmış vaziyette gibi gözüküyor.

Kendi muz cumhuriyetinde kafası estiği gibi yaşayan, işkence eden ve öldüren Alaaddin tüm bunlar olurken hiçbir şeyin sonu gelmeyecekmişcesine yaşamaktadır. En yakınındaki kişi, dostu ona madik attığında kellesini zor kurtaran Alaaddin’in her zaman çok merak ettiği ancak gidemediği Amerika’ya yolculuğu başlar. Bir yandan geriye dönüp kendisine yapılan yanlışı iade etmek için yanıp tutuşurken bir yandan da hayatına devam etmeye çalışır. Bu sırada Zoey ile tanışması içinde henüz uyanmamış sevgi emarelerini de ortaya çıkaracaktır.

diktatör filmi

Sacha Baron Cohen’i tanımlarken sanırım en uygun kelime aşırı olacaktır. Kendi yazdığı ve tek kişilik şovları andıran filmlerinde de yan karakter olarak girdiği filmlerde de sıra dışı rolleri sıra dışı şekilde canlandırıyor. Gerçek hayatta da böyle midir bilinmez ancak ödül törenlerinde de bunu görmek mümkün. (Grammy ödüllerinde Brüno karakterilyle Eminem’e yaptığı iniş ve Bafta ödüllerinde tekerlekli sandalyede birini kürsüden aşağı itmesi)

Uç nokta duruşları doğal olarak onun filmlerine de yansıyor. Bu filminde de şeyhlerden tutun Amerikan rüyasına kadar birçok şeyle testis geçiyor. Bazıları onun bu mizah anlayışını bayağı buluyor ancak o bayağı mizahı ironik bir şekilde işleyerek bu işten oldukça iyi sıyrılmayı başarıyor.

Özetle tabularınızı, takıntılarınızı bir kenara bırakıp ağız dolusu gülünecek bir film Diktatör. Filmin adıyla müsemma bir kişiliğe sahipseniz de kesinlikle yaklaşmamanızı tavsiye ederiz.

[wp-review]

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı