Kategoriler
Devam Filmleri

The Descent/Cehenneme Bir Adım (2005)

.

Klostrofobik korku ve gerilim filmlerini oldum olası sevmişimdir. Mesela David Fincher’ın Panik Odası (Panic Room) izlediğim en iyi gerilim filmlerinden birisiydi. Tek mekanda geçen böyle filmler, teknik açıdan zorlayıcı olmasının yanı sıra izleyicinin sıkılmamasını sağlamak için senaryo akışındaki iniş ve çıkışlar açısından çok iyi hesaplanan filmler olmak zorundadır.

The Descent, ilk başta Dikey Limit (Vertical Limit) misali insanın doğanın tehlikeleri karşısında ne kadar aciz olduğunu göstererek, hayatta kalma savaşını konu alıyor gibi gözükse de devamında buna bir de yaratık unsurunu ekleyerek tansiyonu arttırıyor. 6 bayan dağcının mağara tırmanışı sırasında çöken bir tünel yüzünden mağarada mahsur kaldıktan sonra, çıkış yolunu aramalarını izlerken zaten yeterince nefesiniz daralıyor, bir de ortaya insansı yaratıklar çıkınca işler iyice karışıyor ve film tahmin edilemez bir hale geliyor. Film boyunca yer yer derin nefes alma ihtiyacı duyuyorsunuz.

.

Filmde özellikle ışık kullanımını çok başarılı buldum. Kayalardan oluşmuş incecik tünellerin içinden geçen karakterlerin kasklarına takılı ışığın kayalara vurması sonucu tüm aksiyonu ekranın bir köşesinde tünelin şeklinden ötürü küçük bir daire içerisinde izliyorsunuz. Geri kalan kısımlar ise klostrofobiyi daha da arttıran bir karanlıkla örülü. Öyle ki, bu incecik tüneller içerisinde karakterlerin hareket etmek için çektiği zorluğu izlerken üzerinize bir ağırlık çöküyor, adeta onlarla birlikte sizde yoruluyorsunuz.

.

Film tamamıyla gerilim ve korkudan oluşmuyor tabi, olayların sarpa sardığı bir nokta da ortaya geçmişin entrikalarından biri çıkıyor ve bunun yanında birde çocuğunu kaybetmiş bir annenin dramı sözkonusu.  Karakterlerin kadın olmasından ötürü bir takım dişil özelliklere de göndermeler yapılarak tehlike anında hırçınlaşan ve baskılı ortamlarda birden fazla dış etkenle başa çıkabilen kadınları izliyoruz.
Film,İngiliz Sinema Yazarları Birliği tarafından “Yılın En İyi Korku Filmi” olarak seçilmiş. Ayrıca filmin yönetmeni Neil Marshall’ı devam filmi olan The Descent Part 2’da yapımcı olarak göreceğiz.Bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

“The Descent/Cehenneme Bir Adım (2005)” için 0 yanıt

Korku, gerilim türündeki filmlerden hazzetmeyen birisi olarak sevmiş ve etkilenmiştim bu filmden. Sürükleyici, merak uyandırıcı ve korkutucuydu. Devamı bu cuma vizyona giriyormuş galiba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir