The Dark Knight | Kara Şövalye (2008)

thumbnail

 

The Dark Knight, Batman Begins’in kaldığı yerden devam ediyor. Gotham’da artan suçlular gibi adalet için savaşan kahramanlar da türemiştir. Savcı Harvey Dent, Batman’in adaleti uygulayış şeklini kanun dışı bulmaktadır.  Fakat yine de ondan yardım almayı ihmal etmez. Hakkında tutuklanma kararı çıkan Batman geceleri adaleti sağlamaktadır. Harvey Dent ise işi kuralına göre oynayarak suçluları bir bir hapse tıkmaktadır. Nasıl ki Batman Kara Şövalye ise Harvey Dent’te Aydınlık Şövalye’dir.

 

Gotham’da işlenen suçlar gittikçe çoğalmaktadır. Kalabalıklar halinde takılan çetelerden ziyade solo olarak çalışan, makyaj yapan ve ilginç bir kostüm giyen Joker, Gotham’daki büyük bankaları soymaktadır. Bu işi tek başına yapamayacağını bilen Joker, kendisine yardım eden adamları piyon olarak kullanmaktan çekinmez. Tek başına büyük vurgunlar yapan Joker hem Batman’i hem mafyayı hem polis teşkilatını hem de savcı Harvey Dent’i karşısına alır. Dişli bir rakip olarak gördüğü Batman’den kurtulmak için ise mafyaya iş birliği teklif eder.

 

İşi kuralına göre oynayan Harvey Dent mafyanın ve Joker’in işine çomak sokunca ortadan kaldırılması farz olur. Bu sırada onun yardımına koşacak tek kişi ise adaleti kendi yöntemleriyle sağlamaya çalışan Batman olacaktır. Rakiplerini git gide etkisiz hale getiren Batman her şeyin sona erdiğini zannederken Joker’in bulmaca gibi planları yüzünden çözdükçe dolanacaktır.

 

Joker rolünde feci psikopat bir Heath Ledger var. İzledikçe hayran kalıyor ama daha da üzülüyor insan. Özellikle yüzündeki gülümsemenin neden olduğunu anlattığı kısımlar etkileyiciydi. Alaycı, umursamaz, korkutan kısacası dengesiz hareketleri ürkütücüydü.

Harvey Dent rolündeki Aaron Eckhart’ı çok beğendim. Adaletin en büyük temsilcilerinden biriyken geçirdiği değişimi görmek bana ilginç geldi. Çocukken okuduğum Batman çizgi romanı, izlediğim çizgi filmleri, oynadığım atari oyunlarını aklıma getirdi. “Haa! Demek ki böyle oluyordu” falan dedim.

Bruce Wayne’in çocukluk aşkı avukat Rachel rolünde ufak bir değişiklik var. İlk filmde Katie Holmes’un canlandırdığı karakteri bu filmde Maggie Gyllenhaal canlandırıyor. Yine ilk filmde karşımıza çıkan Korkuluk Crane rolündeki Cillian Murphy’nin çok kısa bir rolü var. İlk filme oranla tek değişiklik Rachel karakterinde yapılmamış. Batman Begins’de yer alan dövüş sahneleri yakın çekim yapılmıştı ve ne olduğunu kavrayabilmek zor oluyordu. Burada değiştirilen kostüm tasarımının da etkisiyle hareket kabiliyeti artan Batman’i daha rahat hareket ederken ve tekme, yumruk sallarken görebiliyoruz. Bu hem gerçekçiliği arttırmış hem de göz zevkine daha fazla hitab ediyor.

Kahramanlık olayına farklı bir gözle bakan Batman Begins’i beğenmeyenleri bile tatmin edecek bir film var karşımızda. İyi senaryosu, başarılı yönetimi ve her kareye iki tane yıldız düşen oyuncuların performanslarıyla şenlenen kaliteli bir film var karşımızda.

 

Batman Begins’ de iyice vurgulanmadan da önce benim Batman’i çok sevmemin tek nedeni süper gücü olmayan bir kahraman olmasıydı.Yani doğuştan Süperman gibi değildi, kimyasal deneylere maruz kalmış bir örümceğin ısırmasıyla süper güçler kazanmıyordu, mutasyon geçirmiş bir varlık değildi. Senin benim gibi etten kemikten birisiydi. Çocukken konfeksiyoncu halasına Batman başlığı diktirip sokaklarda kendisine Robin arayan bir velettim ben. Bu filme olumlu anlamda önyargılı yaklaştığım için değil, gerçekten iyi bir film olduğu için gidin, görün diyorum. Başta Heath Ledger olmak üzere oyuncuların performansı, Christopher Nolan’ın başarılı yönetimi, yaratılan atmosferi görmek için gidin. Christian Bale için söylemek istediğim pek bir şey yok. Kalitesini çoktan ispat etmiş birisi o ve Batman’e çok yakışıyor. İlla bir şey söylemem gerekirse “Ayaklı Karizma” derim onun için.

IMDB’de kısa sürede 1. numaraya yerleşmesine aldırmayın. Bir süre sonra puan ortalaması düşecektir bence. The Dark Knight iyi bir film ama asla bir başyapıt denilemez. İlk yüzde kesin olacaktır ama 1 numarayı hak eden bir film değil.

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

0 Yorum “The Dark Knight | Kara Şövalye (2008)

 1. Hocam bırak olayı kotarmayı, en azından bi görsel olurdu 😀 Allah’ıma şükerler olsun ki, ilk defa bir süper kahramanın Hollywood’un elinde cacık olmadığını gördüm (Tim Burton vardı bi de, doğru :D). Christopher Nolan Batman Begins’te başlayan Mementosal anlatımını, Dark Knight’ta her saniyesi fragman tadında olan bir aksiyona taşımış.

 2. Dent ve Joker karakterlerine hayran kaldım izlerken.Bruce Wayne (Batman) için aynı şeyi söylemek zor benim için.Heath Ledger öldü ama muhtemelen bu seneki Oscar’lardan bir adet ona da çıkar diye düşünüyorum.

 3. türkiyedeki batmanı gotham şehri olarak düşünen kaç kişi vardı ? merak ediyorum ve bu sorum 20 li yaşını geçmiş arkadaşlaradır 🙂
  (herzaman sevdiğim bir kahramandır joker.. sürekli gıcık bir gülümseyiş sinir bozucu laubali güçlü… ve anarşist)
  toplumun hasta insanlarından dengesiz oluşu insanı kendine çekiyor yüzündeki yara çok etkileyici… sürekli laubali… düşünsenize karşınızdaki joker patron koltuğunda oturmuş sizi sorguluyor…bilardo sopasını kırıp yaşayan benim çeteme katılır.. gerçek bir kötü joker… adam hakkını vermiş aga.. yalan yok…tam olarak hatırlayamam diyaloğu ama iki yüze söylediği tam olarak şuydu..
  ”bir otobüse bomba yerleştirdiğimde ses çıkarmazlar ama belediye başkanını öldüreceğim demem yetiyor… ”
  Kaos seviyorum jokeri… en sevdiğim sahne.. kalemi yoketme sahnesi… 🙂
  tanrı jokerleri korusun… onlara ihtiyacımız var
  tanrı brus gibi zengin züppelere akıl fikir versin öldürmicen niye yakalıyon? bari bacaana sık adamın bidaha yapmasın yakalayıp yakalayıp atıyo mapusa… salak adam çıkmıcakmı dışarı o ?
  batman hakkında merak ettiklerim;
  -arabanın yağ göstergesi yok mu?
  -kilometrede kaç yakıyo?
  -benzin biterse napıyon hiç benzin bitti mi ?
  -motorsikletin tekerlekleri özel imalat mı?
  -robine şöle böle diyolar aranızda bişiler varmış ?

  blade teyze oğlu dracula babanın kardeşi diyolar? var mı aslı? robin ile akrabalık varmı varsa ensest ilişki var mı ? 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı