The Damned United (2009)

.

Bu hikaye İngiltere Milli Takımı’nın başına geçememiş en başarılı İngiliz hocalardan biri olan Brian Clough’un kariyer dalgalanmalarını anlatır.
İngiltere 2 Ligi’ne demir atmış bir takım olan Derby County Federasyon Kupası’nda çekebileceği en zor kuralardan birini çeker:Leeds United…Leeds United Don Revie’in önderliğinde Premier Lig’i domine etmiş fakat çirkef oyunlarıyla pek tat vermeyen bir takım özelliği taşır.Fakat kulüp için Leeds United’ın gelmesi hayırlı bir olaydır.Hem tribünler dolacak hem de Brian kendini büyük takımlara karşı göstermiş olacaktır.Fakat Leeds geldiğinde Brian’ın büyük bir takımı ağırlamanın heyecanıyla yaptığı tüm hazırlıkların boşa gittiğini ve kendisinin yok sayıldığını görür.
Tam bu nokta Brian’ın kariyerinin başlangıç noktasıdır.Kendisine ve takımına yapılanın altında kalmaz.Takımın daha iyi olması uğruna başkanın ardından işler çevirip transferler yapar ve takımı daha iyi hale getirir.Ancak Leeds ile yarışmak için ilk önce aynı ligde olmak gerekir.

.

İngiltere futbolunu takip edenler bilirler.Derby County ve Nottingham Forest maç aralarında hep geçmişlerinden bahsedilen küçük kulüplerdir.Brian Clough bu iki küçük şehir takımına ekonomik güce dayalı günümüz futbolunda tadamayacakları tarihleri boyunca hep anacakları birer Premier Lig şampiyonluğu vermiştir.
Film için her yerde Brian Clough’un başarısız Leeds kariyerini anlatıyor yazıyor.Bunun sebebi IMDB’deki sinopsistir.Filmi izleyince zaten böyle birşeyin olmadığının farkına varacaksınız.Sık sık zamanlar arası flashbackler söz konusu.Kariyerinin yükselişi kadar düşüşünü de anlatan,karakterin hakkını veren biyografik bir film olmuş.

.

Yüksek prodüksiyonlu kofti Goal serisi izleyeceğime bu tür filmleri izlemeyi tercih ederim.Futbolu seven insanlar açısından birşeyler kazandıran,futbolun ne kadar ilerleme kaydettiğini gösteren ve muhasebe ettiren film ayrıca futbolun tarihsel yönünden de izleyenlere bilgi depoluyor.
Tüm bunların yanında Goal serisinden ayrılan tarafı duygulara da hitap etmesi.Yeni takımla yaşadığı başlangıç,eski takımıyla verdiği gurur mücadeleleri,çok sevdiği yardımcısı Peter Taylor ile olan ilişkileri filmin top peşinde koşan insanlar dışında onların yaşadıklarıyla da ilgilenen bir yapısının olduğunu gösteriyor.Bu sebepten bu filmi izlemek için futboldan anlamanız yada futbolu sevmeniz gerekmiyor.Sadece arkanıza yaslanıp keyfini çıkartmaya bakın.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı