The Curious Case Of Benjamin Button/Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi (2008)

.

Hayat bir keşiftir.Çok şey gösterir.Ama hep en çok merak ettiğin şey ölmek ve yaşamaktır.Herkesin istediği doyasıya yaşamak ve huzurlu ölmektir.Her insan evladı bu duyguları tadacaktır.En ucubesinden,en çok yıldırım çarpanına,sanatçısından,gezginine…

.

Benjamin doğduğunda bu insan evlatlarının içinde en ucube olandı.Kendisi hissetmese de doğarken türlü acılarla savaşmak zorunda kaldı.Çok yaşlı görünüyordu.Dünyaya bu şekilde geleceğini bilse belki de annesinin içinde ölmeyi bile yeğleyebilirdi.Ama kaderi güzel bu ucube çoğunluğu yaşlılarla dolu bir bakımevine bırakıldı.Burada büyürken hiç yabancılık çekmedi çünkü oyun arkadaşları da kendisi gibi buruşuk yüzlü bastonlulardı.Sadece aralarında 65-80 yaş fark vardı.Çocuk özlemi çeken bir zenci kadının şefkatli kollarında büyüdü.Mavi gözlü bir kıza aşık oldu ve onun en iyi oyun arkadaşıydı.Şimdi tüm bu olanlardan sonra Forrest Gump’taki Forrest’ın komutanı burada olup Benjamin’e şöyle haykırmalıydı:
-Kahretsin Benjamin!Sen dünyanın en şanslı piçi olmalısın !

.

Benjamin büyüyordu ve yüzündeki kırışıklarla ağır ağır siliniyordu.O zamana kadar tanıdığı dünyada hep ölmek vardı.Biraz da yaşamalıydı,yaşamayı öğrenmeliydi.Artık kabuğunu kırma zamanı gelmişti.Görmesi gereken koca bir dünya yaşaması gereken binbir macera vardı.Ve nihayet limanda tanıştığı kafadan kırık sanatçı-römorkör Mike ile denizlere açıldı.

.

Bu filmi izledikten sonra birşeyden eminim.Bu filmi beğenmeyen insan duygularında asla samimi değildir.Her insan filmlerde kendinden bir kırıntı görmeyi sever.Film de bize birçok kez yarım ekmek veriyor.İçi bomboş ama dumanı üstünde…
Filmde tuhaf olan tek şey Benjamin’in görünümü.Bence tek normal olan karakter de o.Kafadan kontak Kaptan Mike,üzerine yıldırım düşen adam (her hikayesini ayrı bir sahneye bırakmaları bana İnek Şaban’ın Korkusuz Korkak’ta adamları dövüş tarzının komikliği ile eş değerde duygular yaşattı),kilisedeki rahip,ajanın karısı (yüzücü)…Hepsi ayrı ayrı enfesti.Belki de bu bütünlüğü sağlayanlar olmasa bu kadar da keyif almazdık.
Hele o Queenie…Anne sevgisi bu kadar iyi yansıtılır.Yanımda olsa sarılırdım vallahi.Bence biraz daha fazla sahnesi olmuş olsaydı “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”ya aday gösterilir,Penelope Cruz’un elinden de alırdı.
Benjamin’in Daisy ile olan ilişkileri ayrı bir romantik film konusu bile olabilir.Fedakarlıklar gerçekten büyük ve etkileyici…

Filmde Daisy’nin ayağının kırıldığı sahnedeki kurgu bana Pushing Daisies’in birkaç bölümünü fazlasıyla anımsattı.İzleyenler bilirler.

Şimdi tüm bunlardan sonra Slumdog Millionaire’i izlemeyen biri olarak akademiye soruyorum:”Umarım geçerli bir sebebiniz vardır.”

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “The Curious Case Of Benjamin Button/Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi (2008)

  1. Beğenerek takip ediyoruz o diziyi (: Yeni bölümlerini 4 gözle bekliyorum. Aslında CNBC dizileri gibi olabilirmiş film. hani 2. dünya savaşları falan baya zengin bir konusu vardı. Bu yaşlanma ve cocuk dönemlerini uzun tutdunmu 3 sezon cıkar gibime geldi. Denizaltı sahnesi çok iyidi. Bu arada tepedeki manşet WP eklentisimi? Eklentiyse isme ne acaba hani dedim acaba ben fotoğraf larım için böyle bir zımbırtı kullanabilirmiydim. Kullanırsam nasıl dururdu. Bu merakımın gitmesi için en azından sana ihtiyacım var:P

  2. Merhaba,o üstte gördüğün bir wordpress eklentisi değil.Orada önceden “featured content gallery” eklentisi kullanıyordum ama hem verimsiz çalışıyordu hem de azdı.Üstteki zımbırtıyı açıkçası arkadaşım olduğu için hostingcim ayarladı.Sana kodları versem yerleştirsen de olmaz çünkü başka yerlere de birşeyler yazdı eliyle kodların geçerli olması için.Onları da nereye ne yazdı açıkçası bilmiyorum. (:

  3. Oscar ödüllerinde 1. seçilememesine çok şaşırdım. Slumdog Millionaire gibi bir film nasıl 1. oldu onu hiç anlayamadım. Gerçi kötü değildi ama 1. olacak kadar iyi kesinlikle değildi. The Curious Case Of Benjamin Button kesinlikle 1. seçilmeliydi.

  4. Tek kelimeyle harika bir film, izleyicisini de yıllar sonra bile etki bırakabilecek nitelikte etkili. izlenmesi gereken hatta zorla izlettirilmesi gereken bir film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.