The Counselor/Danışman (2013)

danışman filmi

Efsane bir yazar, efsane bir yönetmen ve efsane oyuncular. Doğal olarak beklenti de efsane ancak film efsane değil.
Tabii ki filmin efsane olmaması iyi olmadığı anlamına gelmiyor ancak insanlar böyle bir kadroyu bir arada gördüğünde daha fazla vahşet, daha fazla hareket ve daha farklı vaziyetler bekliyor. Kitaplarıyla ün yapmış Cormac McCarthy senaryoya el atınca sanki edebiyat birden edebi metinler olmuş.

Etrafında Counselor olarak bilinen, duyulan ve tanınan bir avukat kirli adamların kirli işlerini yapmaktadır. Uzun bir süre doğru anı bekleyen Counselor çıtayı bir adım yukarı taşımak adına bir tercih yapar ve arkaplandan önplana geçer ve büyük oynar. Ancak işler sarpasarınca arkaplana geçmek mümkün olmayacaktır.

danışman filmi

Şüphesiz ki ben de filmi izlemeden önce büyük bir beklenti içerisindeydim. Ridley Scott, Cormac McCarthy, Brad Pitt, Michael Fassbender, Penelope Cruz, Cameron Diaz ve Javier Bardem… Tüm isimler sinema tarihine geçecek işlerde doğrudan katkıları bulunmuş. Hal böyle olunca insan beklentiyi de yükseltiyor. Aslında zihinde bir beklenti oluşturuyoruz izlediğimiz fragmanla. Fragmanların yanıltıcı olduğunu defalarca gördük ancak izlediğimiz fragmanla filmin alakasının olmaması yanıltıcılıktan ziyade yamultucu olabiliyor.

Yoksa detaylı diyaloglar, beylik laflar, tekdüzelikten uzak bir kurgu ve son saliseye kadar devam eden bir gerilim beni fazlasıyla tatmin etti. Beklentim bu değildi doğru ancak çok farklı ve deneysel diyebileceğim bir film izledim diyebilirim. Alışılagelmiş kalıpları tüketmeye alıştığımızdan ötürü filmi ötelemek gerçekten çok kolay ancak olay örgüsünü tersten düşününce aslında çok iyi bir film izlediğimizi görebiliyoruz.

Eğer bu filmin tanıtımı çok daha farklı bir şekilde yapılsaydı filmin sevilme reytingi çok daha yukarıda olacaktı. İnsanlar bir nevi kandırılmış hissetti ve filmi kötülemeye başladı. Bu yüzden filmi izlemediyseniz bilin ki bu film ne bir aksiyon filmi ne de bir drama… Tercih yapan insanların tercihlerinin sonucuna maruz kaldığı körlemesine izlenecek bir gerilim filmi… Bu mantıkla ve bu saflıkla izlenildiği taktirde kötülenmeyecek bir film. Beklentilerinizi yok edin ve izleyin.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.