The Conjuring/Korku Seansı (2013)

korku seansı filmi

Uluslararası üne kavuşmuş şeytan bilimci Warren çifti kariyerlerinin en psişik misyonunu üstlenir.

Ed ve Lorraine uzun yıllar boyunca doğaüstü olaylara getirdikleri çözümlerle olayı “şeytan bilimi bizim işimiz” moduna getirmiştir. Uzun süre ayrı kaldıkları bu atraksiyon onları kendi kabukları çekip kitap yazmaya itse de geçmişi tekin olmayan bir evi satın alan Perron’lar yüzünden tekrar sahalara döneceklerdir. Önceki vakalara nazaran sıradışı yönleri olan bu olaylar silsilesinin çözümü evin tarihinde gizlidir.

Yaptığı ortalama üstü korku filmleriyle sektörün starı olan James Wan Korku Seansı’yla başarısını sürdürmeye devam ediyor. Gerçekte yaşamış bir çiftin anıları üzerinden çıkan yönetmen filmin çekimleri boyunca da bu çiftten Lorraine Warren’la beraber çalışarak hikayenin inandırıcılık ve etkileyicilik unsurlarını oldukça üst düzeye çekiyor.

Filmdeki her karaktere olaya dahil olmak için şans veren ve diğer korku filmlerinin aksine seyirciye karakterleri tanıma fırsatı vererek dozajı artıran yönetmen korku filmlerinin kırılma noktalarının yönetmenlerde bittiğini bir kez daha kanıtlıyor. Aynı zamanda yönetmen gerilim yönünden sabırlı, korku yönünden ivedi çekimlerle bizi hikayeye inanmak zorunda hissettiriyor.

korku seansı filmi

Çok fazla korku filmi izlemeyen bir insan olarak şunu söyleyebilirim. Genelde bayağılıktan kıvranan bu tür için bu film gerçekten çok başarılı. Korku unsurlarının yanında karakterlerin günlük rutinlerini, duygusal yönlerini de atlamadan işlenmesi karakterlere olan bağlılığınızı artırıyor ki genelde bu aşama korku filmlerinde sıklıkla gözardı edilir. Seyircinin kendini kapana kısılmış gibi hissetmesi için öncelikle karakteri tanıması ve özdeşleştirecek noktalarını yakalaması gerekir. Bu noktada çoğu korku filmi sevişmeden çiftleşmeye geçiyor diyebiliriz. Filmin bu yönü gerçek olaylara dayanan hikayenin en büyük destekçisi oluyor.

Hem gerçek bir sinema filmi deneyimi ve hem de başarılı bir korku filmini iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız Korku Seansı’nı izlemenizi tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı