The Burning Plain/Aşk Ateşi (2008)

.

Çatışan hayatlar üzerine senaryolarını kuran Guillermo Arriaga’dan ilk yönetmenlik deneyiminde yine geçmişine sadık kalınmaya çalışılmış bir iş görüyoruz.Ancak daha sade,daha naif ve daha az karışık bir kurguyla.

.

Sylvia bir restoranın işletmeciliğini yapan bakımlı,hoş ve cazibeli bir kadındır.İstediği erkeği elde edip yatağa atan bu kadın bu işi hayatının rutiniymişcesine yapmaktadır.Sürekli bir yürek kabarıklığı içerisindedir,sürekli arayışlar içerisindedir ve sanki sürekli birini beklemektedir.
Gina ve Nick yasak aşklarını çölün ortasında eski bir karavanda yaşayan bir çifttir.İkisi de evlidir fakat özellikle Gina’nın eviyle ve kocasıyla olan sorunları her seferinde ona şefkatle yaklaşan Nick’in kucağına atlamasına sebep olur.Birisi onları farkedene kadar o eski karavan onları saklayacak ama günü geldiğinde ikisinin mezarı olacaktır.
Carlos babasını yeni kaybetmiştir.Babası öldüğünde evli bir kadının kollarında olunca bu işin özünü öğrenmeye çalışır.Kadının ailesi ile cenazesinde pek şık olmayan bir şekilde tanıştığında ölen kadının kızından hoşlanır,onun peşinde dolanırken tanışırlar ve sevgili olurlar.Ancak ebeveynlerinin izinden giden bu iki gencin kaderi de ebeveynleri gibi pek hayırlı olmayacaktır.

.

Hikayesini iki zaman diliminde üç sekansa bölen ve bu zaman dilimlerindeki sekanslardaki sahneleri de gizemi koruyacak şekilde filmin içine serpiştiren yönetmen bir süre bu eyleminde başarılı olsa da filmin gidişatı bir süre sonra kendi kendine herşeyi anlatıyor.21 Gram,Babel,Paramparça Aşklar Köpekler ve Üç Defin gibi filmlerin senaristi Arriaga ilk yönetmenlik deneyiminde kozu olan sağlam senaryonun yardımıyla orta kalite bir film çekmeyi başarabiliyor.Ancak Aşk Ateşi sağlam referanslarının aksine çarpıcı bir film olamıyor.Sürprizler yok denecek kadar az,karavan sahnesi dışında gizemini uzun süre koruyan herhangi bir unsur yok.Anlık gizem nöbetleri de beyinde buruk bir tad bırakıyor.Sonuç olarak The Burning Plain,Arriaga hayranlarının mutlaka izlemesi gereken fakat “o da kimmiş ben kimsenin hayranı olamam” diyenlerin tercihlerini başka filmlerden kullanabilecekleri tarzda bir film olmuş.

IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.