Kategoriler
Film Yorumları

The Boys Are Back (2009)

.

İnsanların hayatlarında mutlaka bir yıkım dönemi vardır.Bazıları bu dönemi çabuk atlatmayı umar,bazıları ise radikal kararlar almak zorundadır.
Joe Avustralya’nın en iyi gazetesinde spor yazarlığı yapmaktadır.Mutlu bir yaşamı vardır ancak karısının ölümüyle yıkım dönemine girer.Taziyeleri,telkinleri ve duygu patlamalarını tadar ancak bu dönemi çabuk atlatarak kendisini oğlu Artie’ye adar.

.

Hiperaktifliğin kitabını yeniden yazma potansiyeline sahip Artie’yi zor zapteden Joe işini aksatmaya başlar ama herşeye rağmen kimseden destek almadan oğluna yetmeye çalışmaktadır.Ancak Joe’nun İngiltere’de yaşayan önceki ilişkisinden başka bir çocuğu daha vardır.Yarı İngiliz oğlu Harry annesi tarafından Avustralya’ya postalanır.Joe bu duruma başlarda çok sıcak bakmasa da kabullenmek zorunda kalır.
Artie şimdiye kadar hiç tanımadığı abisi Harry’yi,Harry ise tanımaya fırsat bulamadığı babasını tanıyacak ve Avustralya’ya alışmaya çalışacaktır.İki tarafın da memnuniyetsizliği adaptasyon süresini uzatacak ve problemler ikiyle çarpılmaya başlanacaktır.
Herşeye rağmen Joe,ihmal ettiği oğlu Harry ve öksüz kalmış oğlu Artie güzel günler görecektir.

.

Son dönemlerdeki sert filmler furyasından kurtulan Clive Owen daha naif ama daha akılda kalıcı olması muhtemel bir film seçimi yapmış.Baba-oğul filmlerini seven biri olarak beklediğimden biraz zayıftı ancak bu durumun nedeni de bu tür filmlerde dramın ağırlığını bolca hissetmek isteyişimdir.Gerçi oğul karakterlerinin yaşı da dramı tetikleyecek olan baba-oğul çatışmalarına mahal vermeyecek kadar küçüktü.Zaten bu yönüyle de zaman zaman aile filmi dediğimiz türe kaymasına sebep oluyor.
Bunun dışında hissiyatı yüksek,anlatmak istediğini yansıtabilen,dozunda komik ve türün bazı klişelerinden kaçmasıyla (ölen eşten sonra karşı cinse yakınlık klişesi gibi) farkını ortaya koyan bir film olmuş.Avustralya toprakları ve kültürünü yansıtan çok az öğe olsa da onların varlığı da filme ayrı bir hava katıyor.
Bir de aklıma son olarak takılan şey açılış sahnesi oldu.Filmin başında filmin genelindeki mesaj anlatılır,film başlar ya bu filmde filmin başındaki mesaj doğru fakat gösterdikleri sahne çok yanlış bir seçim olmuş.Mesajı her ne kadar doğrularsa doğrulasın açılışta o sahneyi görmek insanda daha heyecanlı bir film izleneceği düşüncesi uyandırıyor.Bu da biraz beklenti düşürebilir.Bu uyarıdan sonra gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir