The Boat That Rocked/Rock’n Roll Teknesi (2009)

.

60’lı yıllarda İngiltere’deyiz.Bizim tek kanallı devirden Inter Star,Kanal 6,HBB gibi kanallara geçtiğimiz dönemlere benzer bir şekilde İngilizler 60’lı yıllarda radyoculukta benzer bir durumu yaşamaktadır.BBC işi tekeline almış ve hükümet de bu durumdan memnunken korsan radyoların çıkmasıyla işin rengi değişmiştir.

.

Herkesin gizlice dinlediği korsan radyolar bir geçiş dönemine maşalık yapması sebebiyle de kısa sürede büyük bir dinleyici kitlesi edinirler.Rock’n Roll,R&B ve Pop şarkıları Ada’da klasik müzik yayını yapan BBC’yi geride bırakmasıyla hükümetin sabrı taşar ve korsan radyoların bir yıl içerisinde kapanmasını ister.Bu konuyu halletmesi için halkalisoyak Sir Alistair Dormandy görevlendirilir.
Bu korsan radyolardan biri bir gemide yayın yapmaktadır.Bu radyo İngiltere’nin en çok dinlenilen radyolarından biridir.Farklı tarzda farklı karakterlerde birsürü DJ hafta içlerini geyik yaparak hafta sonlarını da kendilerini ziyarete gelen hayranlarıyla samimi ilerletmekle meşgullerdir.
Ancak hayatlarının en iyi dönemini yaşadıklarını düşünen ve söyleyen DJ tayfası için her geçen gün kötüye gitmektedir.Zira Sir Dormandy onların kıçlarını tekmelemek için herşeyi yasal prosedürüne uydurmaktan zevk almaktadır.Rock’n Roll Teknesi için sonun başlangıcı yaklaşmıştır.

.

Size müzikler harika demeyeceğim çünkü bir filmin adının içinde Rock kelimesi varsa filmi yapanların dünyanın en kötü Rock şarkılarını seçmeleri beklenemez.Başka şeylere bakarsak mesela filmin çoğunluğu gemide geçmesine rağmen bu durum olumsuz bir etki yaratmıyor.Hatta dışarıda geçen sahneler öylesine seçilmiş ki sanki geminin ortamına tersten gönderme yapıyor.(bkz. Sir Dormandy ile yılbaşı gibi) Filmin yönetmeni burada yeteneğini konuşturmuş.Ki bu açıdan oldukça yeterli tecrübeye dayalı donanımı mevcut.(Love Actually,Four Weddings and a Funeral,Notting Hill gibi)
Oyuncular da İngiltere’nin en tanınmış oyuncuları.Bunların arasında efsane olup da filmde ufacık rolü olanlar bile bulunmakta.(Emma Thompson gibi)Film hakkında aslında söylenecek fazla birşey yok.Dram-Komedi-Aksiyon doğru formülle harmanlamanın getirdiği başarı iksirini keyifle yudumlayın daha sonra üstüne yorum yapmadığım soundtrackleri dinlersiniz.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.