Kategoriler
Klasikler

The Blues Brothers/Cazcı Kardeşler (1980)

Biraz Grease, biraz macera, biraz komedi ve bol müziği birleştirirseniz elde edeceğiniz şey Blues Brothers’tan başka birşey değildir.

1980 yapımı olan film genelde yukarıda saydıklarımı barındırsa da asıl amacı yitip gitmekte olan bir kültür ve tarzın yaşatılmasını ve gelecek nesillere en güzel şekliyle aktarlmasını amaçlamakta (We’re on a misson from God)

Elwood ve Jake Blues kardeşler yetimhaneden arkadaştırlar. Seneler içerisinde beraber büyürler. Her ne kadar eğitimlerini rahibeler vermiş olsa da büyüdükçe birer suç makinesine dönüşür ve çeşitli vesilelerle hapise girer çıkarlar. Filmimiz Jake’in yapmış olduğu son soygundan sonra yattığı hapisten çıkmasıyla başlıyor.

Birbirilerini yıllarıdır görmeyen bu iki kardeş en kısa zamanda Curtis ve Penguen’i görmek için ziyarete giderler. Geldiklerinde Penguen onlara yetimhanenin 3000 $ kadar vergi borcu olduğunundan eğer ödenmezse yetimhanenin kapanacağından bahseder. Blues Kardeşler en kısa zamanda parayı bulmak zorundadırlar fakat Penguen’in baskısı sonucu bunu yasal yollardan yapmaları gerekmektedir.

Bunun en kısa yolunun grubu yeniden toplayıp sıkı bir konser sonucu toplanan hasılat olacağına karar verirler ve yola koyulurlar. Hapiste geçen süre zarfında grup arkadaşları farklı işlerde çalışmaya başlarlar. Onları yeniden bu suç dolu 🙂 gruba katmak pek kolay olmayacaktır. Her nereye giderse gitsin başlarını sürekli belaya sokan ekibimizi türlü türlü maceralar beklemektedir.

Önceden bahsettiğim üzere filmin gelecek nesillere aktarmak istediği mesajlar da var. Bunları Blues ve bilimum türevleri tarzında eserler çıkaran şarkılar ile yapılıyor. Filmde Ray Charles, James Brown, John Lee Hooker, Aretha Franklin, Cab Calloway gibi ünlü isimler de eşlik ediyor. Tabi filmdeki koreografileri de unutmamak lazım.

Film hakkındaki kişisel görümü soracak olursanız hayatımın filmleri arasında Blues Brothers serisinin olduğunu söyleyebilirim. Hem müzik hem eğlence hem de sahne performansı açısından filmden gerçekten öğrenilecek çok şey var. Müzikle ilgilnenen herkesin en az 2 defa izlemesi gereken bir film. Müziklerine zaten diyecek birşey yok…


Kıssadan hisse Blues hakkında biraz bilgi edinmek ve hoşça vakit geçirmek istiyorsanız bu filmi ve devam filmini (Blues Brothers 2000) kaçırmayın derim.

IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

“The Blues Brothers/Cazcı Kardeşler (1980)” için 0 yanıt

Gerçekten çok eğlenceli bir film ancak 2000’den aynı tadı almak mümkün olmamıştı.Birçok devam filminde olduğu gibi. (:
Bu arada tatil döneminde olmam dolayısıyla fazla üretken değilim.Bu durumu kısa sürede değiştirmek niyetindeyim. 😉

Pitekantropus’un dediği gibi 200 de aynı tadı alamamıştım bende . Bu ara filme açım. Deli gibi izleyesim var fakat vaktim yok zira nişan hazırlıkları içerisindeyim. En kısa zaman da ben de buraya yığınla bir şeyler yazmak istiyorum. 🙁

OK BAND HER CUMA CUMARTESİ MUHTEŞEM PERFORMANSIYLA BLUESLIVE SAHNESINDE

Her Cuma-Cumartesi OK BAND 22.30-03.00 saatleri arasında aralıksız 4,5 saatlik performanslarıyla blueslive sahnesinde sizinle.

Her hafta farklı parçaları repertuarına alan, ziyaretimize gelen farklı müzik duayenlerini sahneye davet eden, kimi zamanda izleyiciler arasındaki müzisyen konuklarıyla birlikte çalanOK BAND’la, süprizlerle dolu blueslive gecelerinin keyfine varın.
sizlere sunuyor.

Neşeli sahne performansları, şarkı aralarında sizlerle şakaları,blues ustaları hakkında hikayelerle bezeli blues-funk-rock’n roll-oldies müzik dolu bir haftasonuna katılın, bu keyifli ve büyüleyici gecede OK BAND’ın sahne samimiyetini,müziğinin güçlü etkisini kaçırmayın.Dikkat Blueslive Bağımlılık Yapar…

Gecelerde samimiyet, eğlence, kaliteli müzik arayanlara
Her zaman belli bir kaliteyi hedefleyerek, seçici olanlara
Geçmişten izleri takip ederek, geleceğin alışkanlıklarını yaratanlara
Blues müzik fanatiklerine,funk-rock’n rollculara, oldies’in altın ritmlerinin tutkunlarına
Haftanın hergünü sabah-öğle akşam bir doz blueslive tavsiye edilir….

BLUESLIVE cafe&bar
(hergün 10.00-04.00 non-stop blues salı-çarşamba-cuma-cumartesi blues konserleri 10.00-20.00 food&drink happy hour)
istiklal cad öğüt sok no:4
consept art center-beyoğlu

( imam adnan sokağa girince ilk soldaki sokaktayız.2. binanın girişinde tabelamızı göreceksiniz)
tel:0212 251 13 23
mail———–conseptblueslive@gmail.com
website——–http://blueslivebar.blogspot.com 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir