Otopsi | 2016

thumbnail

Korku filmi tavsiyeleri pek harcım değildir zira hem türe çok hakim değilim hem de vakti zamanında çok kötü örneklerini izlemekten yıldım. Ancak Otopsi filminin daha önce Mocumentary türündeki filmi Troll Avı ile dikkat çeken Norveçli yönetmen Andre Ovredal’ın olduğunu öğrenince vakit ayırmaya değer olduğunu düşündüm ki haklı çıktığımı söyleyebilirim.

Kimliği belirsiz bir kadın cesedi (Amerika’da kimliği belirsizler için klasik tabirler vardır. Erkek ise John Doe, kadın ise Jane Doe şeklinde.) yerel polis tarafından cenaze işleri yapan Tommy – Austin’e getirilir. Baba – oğul kasabada krematoryum, otopsi ve defin işlemleri yapan tek yer olduğu için adli vakalar geldiği zaman tüm zamanını işlerine ayırmaktadır. Kısa bir süre önce de baba eşini, oğul da annesini kaybettiğinden dolayı da kendilerini işe vererek acılarını unutma niyetindedirler.

Jane Doe’yu inceleyen Tommy ve Austin önce cesedin çok uzun süre önce öldüğünü öğrenir. Daha sonra çok uzun süre önce ölen birinin cesedinin nasıl bu kadar bozulmamış olduğuna hayret ederken mideye ulaştıklarında ise garip bir sonuçla karşılaşırlar. Aşama aşama devam eden otopsinin her bir kısmında baba – oğul öğrenilen bilgilerle parçaları birleştirirken, doğru bilinen yanlışlarla sıradışı bir anın tanığı olacaklardır.

Şimdi film hakkında çok sayıda insanın beğenmediğini gördüm ve gerçekten çok şaşırdım. Korku filmi izleyicisi sürekli aynı şeyleri izlemekten yılmış bir güruhtur ve bu film için gayet özgün bir iş diyebiliriz. Sonrasında senaryonun gidişatı, kurgu ve kullanılan korku unsurlarında klişeyi minimize ettiklerini ve tamamen kurgunun gücüne dayanarak izleyiciyi filme bağlandıklarını görebiliyoruz.

Tabii ki bazı kırılma anlarında beklenen durumun gerçekleşmesi söz konusu ancak bu türün genel olarak sorunu da bu yani. Korku filmi izliyorsan radikal değişiklik de beklememelisin. Ancak bu türün diğer örneklerine baktığımız zaman Otopsi filmi için onların fazlasıyla önünde olduğunu söyleyebiliriz. Zaten şu da başka bir göstergedir ki IMDB’de korku filmlerinin yüksek oy alma şansı pek yoktur. En kralı 7.1, 7.2 vs. alır ki bu film için oldukça yüksek bir katılım var ve IMDB puanı 6.8 olarak oylanmış. Korku filmleri için seyredilebilirlik noktasında yeterli bir puan olduğunu düşünüyorum.

Norveçli yönetmen de böyle devam ederse bu türün kült yönetmenlerinden biri olacak gibi gözüküyor. Kısa filmografisi hiç de fena değil.

Korku filmi önerileri arayanlar için yeni, özgün ve tetikte tutan bir yapım Otopsi. Mutlaka izleyin.

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı