Hitman : Agent 47 | Tetikçi Ajan 47 | 2015

hitmanfilmi

Efsane bilgisayar oyunu Hitman’in ikinci sinema filmi Tetikçi Ajan 47 meraklısına ala, tarafsız izleyiciye muallak geliyor.

Hitman programının ve deneylerinin arkasındaki bir numaralı isim Litvenko’nun ortadan kaybolmasının üzerinden uzunca bir zaman geçmiştir. Gelişmiş insan teknolojileri üzerine çalışan çok uluslu şirketler dahi bilim adamının izinden devam ettikleri yolda birçok insanın ölümüne sebep olmalarına rağmen mükemmel insan prototipine bir türlü ulaşamamıştır.

Yapılan onca çalışma, ar-ge ve deneye rağmen ortaya çıkan başarısızlık tekrar ibreyi Litvenko’ya döndürür. Litvenko’yu bulmak ise onun hassas noktası olan kızından geçmektedir. Ne var ki değiştirilmiş genetiğin yanında kalıtsal yeteneklerin de aktarım söz konusudur. Kızı Katia’nın içgüdüsel olarak saklanma üzerine ihtisas yapmış olması işleri zorlaşsa da deney ürünü insanların yola çıkışı çok da geç değildir.

hitmanfilmi2

Efsane oyunun temposunu tabii ki sinema filminden beklemek doğru olmaz ancak serinin ikinci filmini çekerken yönetmen tempodan ziyade saülam bir kurgu üzerine yerleştirilmiş sağlam bir hikayeyi öne taşımış. Aksiyonu daha bol bir film yapıp hafif sıklet bir hikaye de izleyebilirdik ancak o zaman izleyeceğimiz şeyin diğer sabun köpüğü aksiyon filmlerinden bir farkı kalmazdı.

2015 yılında o kadar çok aksiyon filmi çekildi ki bu film hakkında diyebileceğim kesin bir yargı kesinlikle onların çoğundan iyi değil. İyi olmak için çabalamış, hikayeyi güçlendirmiş ancak işin oyuncu ayağı biraz zayıf bana göre.

Yani mesela soğukkanlı bir katil rolünde olunca illa ki oyuncuların ağzı kapalı bir şekilde üst çenesinde bulunan dişleri sıkmaları mı lazım ? Ya da soğukkanlı katiller gerçekten de cool tavırdan hiç mi taviz vermezler ? Elbette ki bu bir video oyunu uyarlaması ve illa ki içerisinde teatral hava bolca olacak ancak seyirci artık izlediği şeye dahil olmak istiyor. Bu yönden hem başrol oyuncusunun hem de Katia rolünü canlandıran Hannah Ware’in performansını yeterli bulmadım. Babasını ihtiyatlı bir şekilde arayan bir kız ona dair ufak istihabaratlarda bu kadar kararsız ve dengesiz olmamalı. Karakter tutarsızlıkları çok güçlü.

Sözün özü Tetikçi Ajan 47 filmi benim gözümde tipik bir TV movie. Gecenin köründe uykun kaçar, seni esir alır bittiğinde de gider uyursun.

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı