Tanrıların Arabaları (Belgesel Tavsiye)

.

“Uzayda hayat var mı ? Piramitler nasıl inşa edildi ?” gibi sorulara yanıt arayan meraklıların izleyeceği türden bir belgesel olan Tanrıların Arabaları yaşadığımız dünyadaki gizemleri bakmak ile görmek arasındaki devasal farkla beraber gözler önüne seriyor.
Piri Reis’in haritası , mumyaların gizemi , piramitlerin matematik ve astronomi yönünden kusursuzluğu , on binlerce ton ağırlığında tek sütun halinde yapılmış figürler , dünyanın dört bir yanında bulunmuş yüzlerce uzaylı tasvirleri , farklı dinlerden farklı kutsal kitaplarda geçen gökyüzünden gelen ziyaretçi tanımlamaları , kiliselere yapılmış ilginç freskler , bir yerden bir yere taşınması bile modern araçlarla 3 yılı aşkın bir süre alan sfenkslerin gizemi , Maya topraklarındaki gizemli heykeller… Bu belgeselde daha önce duymadığınız birçok şeye şahit olacaksınız. Dünyadan başka bir yerde bir yaşamın olmadığına kuvvetle muhtemel inanıyorsanız Tanrıların Arabaları belgeselini izledikten sonra insanlar dışında başka bir gezegende hayatın olduğuna inanmanız kuvvetle muhtemeldir. Çok ciddi bir araştırmanın ürünü olan birden fazla teoriyi içerisinde barındıran belgesel uzaylıların varlığını sorgulamaktan çok daha ileriye giderek sunduğu kanıt niteliğindeki görüntülerle sizin düşünce yapınızı tepe taklak edebiliyor.

.

Bundan 10.000’lerce yıl önce duvarlara işlenmiş figürleri görünce biraz şaşıracak, belgeselin La Venta’daki taştan kafa heykellerini ve hikayesini dinleyince biraz sarsılacak, Maya tapınağındaki Palenque’nin uçan tanrısını görünce dumura uğrayacaksınız.
Evet Tanrıların Arabaları belgeseli sizi oldukça sarsacak ve düşüncelere dalmanıza sebep olacak güzellikte bir yapım. Ben biraz fazla bahsetmiş gibi gözükebilirim ancak benim burada anlattığımdan çok daha fazlası belgeselde mevcut.
Çok fazla belgesel izleyen biri değilim. Bu aşamayı 50+ yaşımdan sonra planlıyordum ancak arkadaşımın tavsiyesi üzerine izlediğim bu belgesel sonucunda dünyanın gizemini deşifre etmeye yönelik bu tür çalışmaları bundan sonra yakaladığım yerde tüketeceğim. Size de aynısını öneririm.

Dipnot: Belgeselin orjinal ismi Erinnerungen an die Zukunft , 1970 yapımı ve çıktığı yıl “En İyi Belgesel” dalında Oscar’a aday olmuş.

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “Tanrıların Arabaları (Belgesel Tavsiye)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.