Kategoriler
Film Yorumları

Taken/96 Saat (2008)

.

Bir Süper Baba , bir Çılgın Bediş ve mezhebi geniş bir anne .. Tabii ki çokça bela ve çokça macera…

Bir zamanlar devlet için hizmetlerde bulunmuş sert adam Bryan Mills artık sadece kızının saadeti için yaşamakta ve onu mutlu etme yollarına gitmektedir. Nitekim Bryan’ın bu çabaları da karşılıksız değildir ancak eski karısıyla diyaloğu pek iyi olmayan Bryan kızını görme konusunda hasret kalmaktadır.
En son görüşmelerinde Paris gezisi için kendisinden izin koparan kızının uçaktan indiğinde kendisini aramasının bekleyen Mills kızıyla kaçırılmak üzereyken ancak konuşabilir. Kızından telefonun ucundan aldığı küçük ipuçlarıyla Amerika’dan çıkan Mills Paris’e varmasıyla şehri ahalinin başına ufaktan ufaktan yıkmaya başlayacaktır.

.

Açıkçası uzun zamandır ilk defa bir IMDB puanının bu kadar yersiz bir fazlalık içerdiğine şahitlik yapıyorum. Sonu başından belli , sıradan bir kaçırma hikayesi. Aksiyon sahneleri bol ancak hiçbir şekilde tat vermiyor. Çünkü Mills karakteri çok üstün kılınmış ve ona karşı karakterlerin onunla çatışma yada üstünlük kurma gibi bir şansı yok. Tamam , anladık profesyonelsin de bir – iki yumruk da sen ye Allah rızası için !

Aksiyonu aksiyon yapan karşılıklı mücadeledir. Bir tarafı karşı konulamaz bir şekilde güçlü yaparsan izleyicinin keyif almasını bekleyemezsin.

Hayır bir de bu yetmiyormuş gibi Taken 2’de çıkmak üzereymiş. Bir de arkadaş filmde 17 yaşında diye oynattığınız Maggie Grace film çekildiğinde 25 yaşında ve gayet de fark ediliyor. O zavallım da kendini ergen moduna sokabilmek adına ergenimsi hareketlerde bulunuyor. Ne yakışık alıyor ne de inandırıcı oluyor.

Özetle; Taken ömr-ü hayatınızdan 92 dakikalık bir israf. Tercih sizin…

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“Taken/96 Saat (2008)” için 1 yanıt

İncelemeye istinaden aslında film berbat bir yapım değil. Bence gayet iyi ve İstanbul’da geçende öyle. Liam Neeson her zaman olduğu gibi yine az da olsa kızı ve ailesi için yakın dövüş tekniklerini göstermiş oldu. Gayet başarılıydı zaman kaybı değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir