Taare Zameen Par/Yerdeki Yıldızlar (2007)

her çocuk özeldir filmi

Hint sineması son dönem örnekleriyle pek gürültü patırtı çıkartmadan da çok iyi filmler yapılabildiğini gösteriyor bizlere.

Çok zeki ama bir o kadar da yaramaz olan Ishaan okul ve sosyal hayatında da tam anlamıyla faciadır. Evde annesine okulda tüm ahaliyle kan kusturmakta olan çocuk için tek otorite babadır. Babasının ve onun yaptırımlarından korkan İshaan bir yandan hem kendini hem de hayatı keşfetme merakındayken bir yandan da anlamlandıramadığı harflerle sıkı bir güreş içerisindedir. Tüm olağanüstülüğüne rağmen çocuk olmanın getirisi sebebiyle tuş olan Ishaan babasının emriyle yatılı okula gönderilir. Ergenliğine bile girmemiş bir çocuğun var olduğu yaşantısından kopartılıp yeni bir yaşantıya adapte ettirme hükmü altında ezilen Ishaan başlarda herhangi bir gelişme gösteremese de okula gelen vekil öğretmenle beraber hayatı değişecektir.

3 Idiots, My Name is Khan gibi başarılı örneklerden sonra izlediğim Yerdeki Yıldızlar filmi de başarıyla kotarılmış bir başka Hint filmi olma özelliği taşıyor. Başroldeki Aamir Khan 3 Idiots’tan sonra yine eğitim temalı bir filmle karşımıza çıkarken o filmde yarattığı etkinin daha fazlasını seyirciye aktarabiliyor.

her çocuk özeldir filmi

Çocuğu olmayan yada çocuk yetiştirmemiş olanlar için belki pek anlam ifade etmeyecek bir film ancak her anne – babaya en az bir kere izletilmeli diye düşünüyorum. Çocuğunu çok sevmesine rağmen çocuğunun frekansını yakalayamayan yüzbinlerce ebeveyn var bu dünyada ve onlardan mütevellit hep bir yanı eksik kalmış jenerasyonlar yetişiyor. Bu film belki balık vermeyecek ancak balık tutmayı kesinlikle herkese öğretecek çapta.

Başarılı oyunculuklar, estetik çekimler ve başarılı mekan seçimleri filmin doğal seyirliğine destek çıkarak her ailenin başucu filmi olacak niteliğe sahip olmuş. IMDB Top 250’de 222. sırayı almış bu didaktik filmi şiddetle tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.