Stoker/Lanetli Kan (2013)

lanetli kan filmi

Babanın ölümünden sonra aniden çıkıp geliveren değişik amca ile Stoker ailesi değişik duygular içerisindedir.

Şefkat yoksunu anne Evelyn, hobisi avlanmak ve erkek ayakkabısı giymek olan India ve babanın ölümünden sonra ortaya çıkan yeni tanışılmış amca Charles… Stoker muhitinde baba Richard’ın ölümünden önce ve ölümünden sonra diye ayrılacak bir hava mevcuttur. Anne yıllardır hiç olmadığı kadar mutlu, India ise hiç olmadığı kadar gergindir. Gizemli amca Charles’ın ise yeni tanıştığı ailesiyle iletişim kurarken hayli ilginç davranışlar içerisindedir.

Prison Break’in Michael Scofield’ı Wentworth Miller uzun bir aradan sonra ismini tekrar hatırlattı. Senaristliğini yaptığı Lanetli Kan filminin onun filmografisinde mutlaka nadide bir parça olacaktır çünkü filmin yönetmeni Oldboy efsanesinin arkasındaki adam Chan Wook Park. Güney Koreli yönetmen muhtemelen bu senaryoyu çekme konusunda ikna olmasının sebebi filmdeki garip aile ilişkileri…

Amcanın gizemi, annenin pervasızlığı ve kızın yüzleşemeyip bastırdığı duyguları film boyunca defalarca harman oluyor. Senaryo defalarca işlenmiş bir durumdan beslense de işleniş anlamında yönetmenin görüntü yönetmenliğini de üstlenerek estetik yönü yüksek sahnelere imza atması ve çekim teknikleri bakımından orijinal metotlar kullanması sebebiyle film akıcı hale geliyor.

lanetli kan

Oyunculuk anlamında Mia Wasikowska ve Nicole Kidman çok doğru tercihler mi tartışılır ancak rahatsız amca rolünde Matthew Goode’de Hannibal rahatsızlığını sıklıkla hissetmek mümkün. Konu Chan Wook Park olunca beklentiler tabii ki yüksek oluyor ancak yönetmenin elinde de müthiş bir metnin olmadığını unutmamak gerek. Bilindik bir konuyu bile şairane işleyerek ilgi çekici hale getirmesi onun büyüklüğünün de bir kanıtı niteliğinde.

Senaryo her ne kadar bilindik olsa da alt metin olarak yüklü bir ağırlığa sahip. Stoker familyasının içindeki soru işaretleri gerek geçen dakikalarla, gerekse geri plandaki detaylarla yavaş yavaş çözülüyor. Akrabasal benzerliklerin yanında akrabasal davranış bozukluklarının da kalıtsal olduğu savıyla önümüze çıkan film anlatış biçimiyle bu sorguyu kendinize yöneltmeyi başarıyor.

Sözün özü yönetmenin üstün yeteneği/becerisi ve metnin saydam vurguları sayesinde film, gerilim – gizem filmleri türünün iyi örnekleri arasına rahatça girebilir. Türün ve yönetmenin meraklılarına filmi tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.