Starbuck/Benim 533 Çocuğum Var (2011)

starbuck filmi

Starbuck, kendi söküğünü dikemeyen bir adamın terzi olmaya karar verme hikayesidir.
David Wozniak aile şirketinde taşıma sevkiyat işi yapan aylaklığı seven, evinde ot yetiştiren, yaşından 10 yaş daha küçük davranışlar içerisinde bulunan boş bir adamdır. Gelecek kaygısı nedir bilmeyen bu adamın tek kaygısı mafyaya olan borcunu ödemektir.

Gamsızlıkta doktora yapmış David’in bir gün sağlık bakanlığından bir memur kapısını çalar ve 533 çocuğu olduğunu söyler. Yıllar önce evinin yakınındaki sperm bankasında gün aşırı donörlük yapan David şu anda köy kuracak kadar nüfusa sahiptir. Çocukların hepsi yetişkin ve David’den habersiz yaşarken David’in sevgilisi de hamile kalır. Valerie David’in boşvermişliğinin farkında olduğundan çocuğu tek başına yetiştirme kararı alır ve David’i terk eder. Birşeylerini kaybetmiş her insan gibi aklı geç başına gelen David kabilesini tanışmak için yola koyulur.

Kanada yapımı film çıkış noktası bakımından pek öyle görünmese de oldukça naif bir film. David’in geçirdiği evre, değişim ve hayata dair kararları eminim birçok erkek almıştır yada alacaktır. Hepimizde bir miktar David görmek cinsiyetimizin düsturu gibi. Hikayenin anlatışı, diyaloglar, hikayenin orijinalliği ve Patrick Huard’un başarılı performansı filmi izlemeye değer kılıyor. Orjinalliği demişken Amerikalılar boş durmamış hemen Delivery Man adında filmin remake’ini yapıştırmışlar. Film hem kendilerine hem de kendi kültürlerine pek de uzak olmayan Kanada’da çekiliyor ancak muhtemelen Amerikalılar altyazılı film izleyemediği için yenisini yapmaya karar veriyorlar.

starbuck filmi

Film özünde yoğun bir duygu bombardımanına tutmuyor yada göz kamaştırıcı kadrajlar yok belki ama basit insanların basit hikayeleri her zaman insanları ilgisini çekmiştir. Üstte de dediğim insanlar o karakterlerde kendilerini görür ve karakterleri kolay özümserler. Benimsediği bir karakteri izlemek de daha kolay ve daha keyiflidir.

Sözün özü Starbuck yorgun bir günde uzanıp yorganın altına girilip izlenecek keyifli filmler kategorisine giriyor. Ki bu tür filmler endüstriyel sektörde artık kolay bulunmuyor. Değerini bilmek lazım.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı