Star Trek Into Darkness/Star Trek Bilinmeze Doğru (2013)

.

Efsanevi televizyon dizisi Star Trek ikinci sinema filmi Bilinmeze Doğru dün izleyicilerle buluştu.
J.J.Abrams kontrolünde geçmiş birikimin üstüne daha fazlasını koyarak yoluna devam eden film Atılgan’ın medeniyetten uzak bir gezegeni incelerken başınızı fazlasıyla belaya sokmasıyla başlıyor.

Kaptan Kirk komutasındaki Atılgan bu tehlikeli görev esnasında hem Spock’un hayatını riske atar hem de protokolleri çiğner. Kirk görevden alınır ve ikinci kaptan konumuna düşer. Kirk henüz bu durumun melankolisini yaşayamadan ilk önce donanmanın kalbine büyük bir saldırı olur onu toplantı merkezi takip eder. Çok kısa süre içerisinde bu kadar ölüme sebebiyet veren bir kişidir ve o kişi peşinde sürüklediği gizemlerle uzak bir gezegene doğru yol alır. Oluşan kriz durumu sonucunda Kirk’ün tekrar göreve dönmesi icap eder.

Bu kez Atılgan yeni yaşam formları ve yeni gezegenler keşfetmek yerine yeni bir türü avlamak için semada seyredecektir.

.

Geçmiş mirasına sadık kalmasının yanında filmin çıtasını artıracak unsurlar ekleyen yönetmen J.J.Abrams kurgu konusundaki ustalığını da tekrar konuşturuyor. Başarılı görsel efektlerle birleşen başarılı kurgu seyir zevki yüksek bir bilimkurgu filmi izlememizi sağlıyor.

Şimdiden IMDB Top 250’ye giren film özellikle çıtayı bu kadar yükseltmesinde seriye bu filmle dahil olan Benedict Cumberbatch’e çok şey borçlu. Gizemli bir kötü karakter olarak filme dahil olan oyuncu performansıyla film boyunca o kadar gel-git durumu yaşatıyor ki sanki filmin temposunu tek başına belirliyormuş izlenimi uyandırıyor. Cumberbatch gibi İngiliz olan Simon Pegg de canlandırdığı Scotty karakteriyle filmin mizahı yönünü sıklıkla öne çıkarıyor. Bu hamle yoğun bir görsellik içinde gezinen filmin ara sıra gazını almasını sağlıyor.

Aynı performans grafiğini Amerikalı oyuncularda görmek maalesef güç. Kirk ve Spock karakterlerini canlandıran Chris Pine ve Zachary Quinto filmin birçok kırılma anında önemli sahneleri olmasına rağmen İngiliz oyuncuların yarattığı etkiyi maalesef yaratamıyor. Göze batan olumsuz bir yan olmasa da böylesine bir filmde insan fazlasını bekliyor. Özellikle serinin devam edeceğini düşündüğümüzde bana göre uzun vadede yönetmen kendine başka bir Kirk bulmalı.

Filmin 3 boyutlu yönüne gelirsek film son dönemki kötü 3D tecrübelerimizi unutturacak bir deneyim yaşattırıyor bizlere. Bu seferki filmin görselliğine ciddi anlamda katkı yapan ve seyirciyi sıklıkla uzayın derinliklerine sürükleyen bir deneyim oluyor.

Sözün özü ufak detaylar haricinde herşeyi tam kararında bir film olmuş. Ne görsel efekt deryasında boğulduk ne de laf kalabalığında…  Bu yüzden dün vizyona giren filmi en kısa zamanda izlemenizi şiddetle öneririm. Filmi 3D izleme opsiyonunuz varsa mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.