Stand By Me/Benimle Kal (1986)

.

İzlerken o kadar vurucu olmasa da izledikten sonra aklınızın bir köşesinde birşeyler hatırlıyorsanız filme dair, hatta izlemeniz üzerinden uzunca bir süre geçse de aklınıza geldiğinde “aslında güzel filmmiş” diyorsanız, o film iyi filmdir.
Rob Reiner’ın 1986 yapımı bu filmi de öyle bir film işte. Uzunca bir süre oldu bu filmi izleyeli, aklıma her geldiğinde filmden bir başka sahneyi hatırlıyor, yüzümde hafif bir tebessüm oluşuyor.Dört kafadarın hikayesini anlatıyor bu film. Aslında arkadaşlığın da ne demek olduğunu bir yandan yüzümüze çarpıyor. Dört arkadaş ormanda öldüğü efsanesi kasabada dolaşan bir çocuğun cesedini bulmak için plan yaparlar, bir gün yanlarına çok az para ve yiyecek alarak yola koyulurlar. Gidecekleri yer hayli uzaktır, yaklaşık bir gün falan sürecektir.Ve yola koyulurlar.

.

Tabi yer yer güldüren, yer yer düşündüren, yer yerse hüzünlendiren bu yolculuklarında kasabanın çetesinin “abileri” onları bu yolculukta yalnız bırakmazlar. Cesedi bulmaya geldiklerinde bizim dört kafadarı küçük bir sürpriz bekliyordur. Aslında filmin anlatmak istediği de bizim dört kafadarın yolda yaşadığı olaylarda saklı.Arkadaşlık ilişkileri, sadakat, fedakarlık, sevgi, vs…
Rob Reiner’ın kamerasından bizim ekranımıza yansıyan bu filmi uzunca bir süre önce izlemiştim. Eğer ben o uzunca süreye rağmen buraya bu filmi yazma ihtiyacı hissettiysem kesinlikle izlemeniz gereken bir film olmasıdır. İzleyin, izlettirin.


IMDB Sayfası
Fragman

Edi

Sizlerden gelen isimsiz içeriklerin paylaşıldığı editör hesabıdır.

0 Replies to “Stand By Me/Benimle Kal (1986)

  1. Çok güzel bir filmdi, insanı çocuk yıllarına doğru bir yolculuğa çıkartıyor. Yolculuğun içeriği belki gerçek bir olaya dayanmıyor olabilir fakat yolculuk esnasında yaşananlar çok gerçekçi, izleyeli epey zaman olmuştu fakat dvd arşivimde duruyor, hatırladığım iyi oldu bu aralar yeniden izlemek gerek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.