Soul Kitchen/Aşka Ruhunu Kat (2009)

.

Fatih Akın,tebessüm dozu yüksek ve iç içe geçmiş olay örgüsüyle bezeli filmiyle ruhumuzun mutfağına hoş bir seda bırakıyor.
Zinos hangardan bozma mekanı olan Soul Kitchen ile kendi yağında kavrulan,tipik bir ev kadınının rutin yaptığı yemeklere benzer bir şekilde ziyaretçilerine rutin ve bayağı bir menü sunan bir işletmeci ve aşçı bozmasıdır.Zinos’ın Soul Kitchen’da müşterilerine değişik tadlar sunamadığı gibi gelen müşteri profilinin de değişik tadlar arama gibi bir niyeti de yoktur.

.

Sevgilisiyle pek sevişen Zinos,sevgilisinin işi gereği denizaşırı bir ülkeye gitmesi fikrine pek içerler ama elinden de birşey gelmez.”Çok seviyorum be abi” diyen Zinos Soul Kitchen’ın işletmesini devretme yolunu düşünür ve ekmek teknesini kiralayacak birilerini aramaya başlar.
Gittiği restoranda fazla prensipli ama çok yetenekli çingene aşçı Shayn (Birol Ünel) ile tanışır.Shayn’ın kovuluşuna tanıklık eden Zinos iş arayan Shayn’a kapısını açar.
Bu sırada Zinos’un kardeşi Illias (Moritz Bleibtreu) dışarıda bir işte çalışma koşuluyla hapishaneden hafta sonu çıkma izni koparır.Belayla ahbap çavuş olan Illias kardeşi Zinos’un önüne taş koyacaktır.Bir de buna Zinos’un okuldan arkadaşı Neumann’ın ısrarla mekanı satın almak istemesi ve çatlak aşçının kendi menüsünü kabullenen bir müşteri profili oluşturması işleri içinden çıkılmaz bir duruma sokacaktır.

.

Olaylar olayları doğurur düsturuyla hikayeyi zevkle savuran Fatih Akın bize de tahmini zor,izlemesi oldukça keyifli bir film sunuyor.Başrol olmasalar dahi her karakterin yakından bir tahlilini çıkaran yönetmen filme giren her yeni karaktere çabucak ısınmamız konusunda ön ayak oluyor.Dolayısıyla sanki her yeni karakter yeni bir makara malzemesi ve yeni bir eğlencelikmiş gibi geliyor.Filmin temposunun bir an bile düşmemesinin nedeni de budur.
Soul Kitchen filmi çok başarılı bir çerezlik ve zaten daha fazlasını da vaad etmiyor.Aşka Ruhunu Kat ismini görüp filme gidenler ve Fatih Akın’ı tanımayanlar büyük hayal kırıklığına uğrayabilir.Ama artık bir zahmet tanısınlar çünkü Fatih Akın filmleri ayırt edilecek konuma geldi.
Filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.