Kategoriler
Film Listeleri

Son 10 Yılın En İyi İntikam Konulu 5 Filmi

İntikam filmleri deyince akla bol bol Uzak Doğu yapımları ve Western filmleri geliyor. Bu tür bir liste hazırlarken haliyle kendimizi kısıtlamadığım zaman da onu da ekleyelim, bu da eksik olmasın diye diye upuzun okuması güç bir içerik oluşuyor. Yoksa Oldboy’dan girip, Leon’dan çıkmak yada filmografisi intikam yapımlarıyla dolu yönetmen Sergio Leone’nin filmlerini izlemek de bir seçenek olabilir.

Bu yüzden aralığımızı daraltıyor ve sizlere geride bıraktığımız 10 yıl içerisinde çekilen en iyi intikam filmleri listesi hazırlıyoruz. Hatta IMDB puanı yüksek intikam filmleri de diyebiliriz çünkü puanı 7’den düşük filmler de olmayacak burada.

5) John Wick | 2014 | IMDB 7.2

Emekliye ayrılmış bir tetikçinin sevdiği son değerli şeyin de elinden alınmasıyla sahalara geri dönüşünü anlatan filmin yakın bir dönemde ikinci de çıktı. Keanu Reeves’in başrolde olduğu film vakit ayırmaya değer bir intikam filmi.

4) Law Abiding Citizen | 2009 | IMDB 7.4

Bir soygunda hayatta değer verdiği eşi ve çocuğunu kaybeden bir adamın adaletin gerektiği şekilde işlememesi sonucu kendi kurallarını devreye sokup cinayetten sorumlu insanlardan değişik yöntemlerle intikam almasını konu alan film vizyona girdiği yıl oldukça sükse yapmıştı. Gerard Butler ve Jamie Foxx gibi usta oyuncuların yer aldığı film de mutlaka izlenmeli.

3) Inglorious Bastards | 2009 | IMDB 8.3

İkinci Dünya Savaşı esnasında üst düzey Nazi subaylarını öldürerek savaşın seyrini değiştirme amacında olan bir grup kanunsuz Yahudi’nin acımasız maceralarını konu alan film, yönetmen Tarantino’nun diğer filmlerinde de olduğu gibi bolca hesaplaşma, intikam ve çene suyu içeriyor.

2) Prisoners | 2013 | 8.1

Esasında bir kaçırılma hikayesi üzerine kurgulanan bu müthiş film hikayenin intikama evrilmesi nedeniyle bambaşka bir boyuta ulaşıyor. Ana konu intikam değil ancak filmi izlediğinizde intikamın filmin içindeki kritik rolünü göreceksiniz. Bu anlamda burada olmasını uygun gördüm. Hugh Jackman ve Jake Gyllenhaal başrollerde, usta yönetmen Denis Villeneuve direksiyonda.

1) El Secreto De Sus Ojos | 2009 | IMDB 8.2

Bir savcının bir tecavüz vakası üzerine yoğunlaşması ve soruşturmayı derinleştirdikçe olayın kişiselleşmesi üzerine bambaşka bir boyuta ulaşmasını konu alan film hem IMDB Top 250 filmleri arasında yer alıyor, hem de çıktığı yıl En İyi Yabancı Film dalında Oscar’ı almaya hak kazanıyor. Subjektif bir yorum olacak ancak Arjantin yapımı film için tüm zamanların en iyi intikam filmi diyebilirim. Film hikayesini hem tarihsel bir yolculuğa çıkararak anlatıyor, hem de şu ana kadar pek denenmemiş çekim teknikleriyle izleyiciyi mest ediyor.

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“Son 10 Yılın En İyi İntikam Konulu 5 Filmi” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir