Son 10 Yılın En İyi Aşk Filmleri

thumbnail

Yıl bitti,herkes liste tuttu ve biz geç kaldık ama önümüz sevgililer günü değil mi ? Biz de seçkin bir romantik film listesiyle aşıklara bir amme hizmeti yapalım.

Blogun subjektifliğine sığınıp liste yaratanlar bir yandan benim gibi ego tatmini yaparken bir yandan da izleyiciler için ciddi anlamda bir kısa oluşturuyorlar.Bu hengame içinde benim en iyi romantik film listem birilerine ulaşır mı bilinmez ama göz atacaklar için ciddi bir kolaylık sağlayacağı kesin.

Bana göre son 10 yılın en iyi romantik filmleri şu şekilde sıralanıyor;

10) Atonement (Kefaret)

İlk izlediğimde fazla etki bırakmayan daha sonrasında hikayenin dokanaklı olmasından dolayı kendimi koyuverdiğim filmlerden biriydi.Bu filmle beraber Keira Knightley ve James McAvoy piyasalarını artırdı.Saoirse Ronan ise bacak kadar boyuyla gösterdiği performansla kendini Hollywood’da buldu.

9) The Notebook (Not Defteri)

Ryan Gosling ve Rachel McAdams’ın başrollerini paylaştığı film romantik filmseverlerin başucu filmlerinden biridir.Dönemler arasında bol bol gezen ve başarılı kurgusuyla yavanlaşmadan hikayeyi yediren filmi tavsiye ederim.

8) P.S. I Love You (Not:Seni Seviyorum)

Gerard Butler ve Hilary Swank’ın başrollerini paylaştığı film özellikle son yıllardaki romantik film kalabalığının içinde meseleyi farklı bir şekilde ele alma açısından sıyrılıyor.Hikayenin başlama noktası oldukça riskli olsa da başarılı oyunculuklar ve kurgunun getirdiği muamma izleyicinin heyecanını canlı tutuyor ve mutlu kılıyor.

7) Bin-Jip (Boş Ev)

Sükunetli filmleriyle tanınan G.Koreli başarılı yönetmen Kim Ki Duk’un dünyaya armağan ettiği filmlerinden biri Boş Ev.Neredeyse film boyunca hiç konuşmayan iki karakter insanın şartellerini attırır fakat Kim’in bakış açısıyla mest olmaktan başka elden birşey gelmiyor.

6) Punch-Drunk Love (Aşk Sarhoşu)

Başarılı yönetmen Paul Thomas Anderson’un kendi halinde çekingen bir adamın aşık olma haline mercek tutan film Adam Sandler’ın oyunculuğuyla da oldukça başarılı oluyor.

5) Aşk Tesadüfleri Sever

Evet sonunda bizim de eli ayağı düzgün bir romantik filmimiz oldu. Çok iyi yazılmış bir senaryo ve başarılı bir şekilde kotarılmış bir kurgu,doğru müzikler ve doğru oyuncularla film Türk sinemasının romantik film kategorisinde uzun zamandır yaptığı en başarılı eserlerinden biri.

4) Angel-A

Tam anlamıyla romantik film diyemesek de bu filmin bu kategoride yer alması en uygunu gibi gözüküyor.Jamel Debbouze’nin döktürdüğü Luc Besson’un çektiği film modern zamanlarda siyah-beyaz film çekme modasına en uygun düşmüş film gibi gözüküyor.Melek-insan aşkı meseleyi daha anlamlı ve daha derin kılıyor.Bu tür orjinal filmler izlemek gerçekten zor.Zaman ayırılmalı.

3) Jeux D’enfants (Cesaretin Var Mı Aşka ?)

Evet biliyorum bu listede olması klişe fakat maalesef ben de bazen klişeleri sevebiliyorum.Belki fazla sulu belki fazla aptaca gelebilir bazılarına ancak derindeki o saf duyguları harika işlemiş bir film.En azından insanın içine oturması sebebiyle bile izlemeye değer.

2) One Love (Bir Gün)

Anne Hathaway ve Jim Sturgess’in başrolleri paylaştığı film aşkta mazoşizmi sevenlere bolca hitap eden fazla birşey vaad etmemesine rağmen beklentilerin üstüne çıkan yakın zamanlarda çekilmiş bir romantik film.Bu film sevip de kavuşamayanlara kavuşup da doyamayanlara gitsin !

1) Before Sunset (Gün Batmadan)

Açık ara izlediğim en iyi romantik film olan Gün Batmadan önceki buluşmanın üstünden 9 yıl geçtikten sonra kaderin savurduğu iki aşık Jesse ve Celine’in tekrar rastlamasını konu ediniyor.Elbette serinin ilk filmini izlemeyenler için pek anlam ifade etmeyen bu satırları yazdıran film her aşkta yaşanan her duyguyu film boyunca size tattırarak tarumar ediyor ve muhteşem diyalogları ve akıp giden Paris fonuyla büyülüyor.Ethan Hawke ve Julie Delpy’nin başrollerini paylaştığı film seri olarak da eşi benzeri bulunmaz bir yapıt.

Dipnot: Bu listenin sıralaması 1.sıradaki film hariç rastgele hazırlanmıştır.Film tavsiyeleri yapan naçizane kulunuzun sizin için sunduğu bu ayrıcalığa sizler de dahil olarak daha kapsamlı bir liste oluşturabiliriz.

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı