Kategoriler
Film Tavsiyeleri

Skyfall (2012)

.

23. James Bond filmi olan Skyfall aksiyon anlamında serinin en iyisi olmasa da derinlik bakımından serinin diğer filmlerine birkaç gömlek üstün durumda.

İstanbul , Şangay ve Londro üçgeninde vuku bulan film Bond’un maceralarından ziyade MI6 biriminin içten çökertilme girişimi ve bu girişimin gelişme sürecini ele alıyor. Muhtemelen daha 2-3 James Bond filminde boy gösterecek olan Daniel Craig, Ralph Fiennes,Judi Dench ve Javier Bardem’in oynadığı ve Oscar’lı yönetmen Sam Mendes’in yönettiği Skyfall derin bir kurmacanın içinde izleyicinin sınırlarını zorluyor. Özellikle kötü karakter rolünde Javier Bardem’in Oscar’lık bir performans sergilediğini düşünüyorum. Daha gerçekçi , daha ayakları yere basan ve en önemlisi inandırıcılık anlamında vaat edilenin hakkını veren bir film Skyfall.

35MM olarak 2 Kasım’da vizyona giren film bazı sinema salonlarında IMAX farkıyla vizyonda ancak bu tür aksiyon filmlerini 35MM olarak izleme taraftarıyım. Uzun Hikaye’nin ölü geçen Ekim ayındaki gişe başarısından sonra Skyfall rakamlara da ağırlığını koyacak gibi gözüküyor.

.

Filmle ilgili tek sıkıntım İstanbul’dan Adana’ya bodoslama geçilmiş sahneler. Belki sadece Türk izleyicilerinin farkına vardığı bir durum ancak yine de Dünya çapında hasılatı ve sinemaya giden kişi sayısını düşündüğümüzde Türkiye’yi yabana atmamak gerekiyor.

Bunun dışında akılda kalıcılık ve iz bırakma anlamında en başarılı Bond filmlerinden biri olarak aklımda yer edecek. Film şu anda 2.haftasına giriyor ve daha vizyondan kolay kolay düşeceğini zannetmiyorum. Fırsatı olanlara sinemada izlemelerini tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“Skyfall (2012)” için 2 yanıt

Serinin bana göre aksiyonu en düşük ve sıradan filmi diyebilirim. Şahsen Bond filmlerinin o eski aksiyon dolu sahneleri yerine daha çok klişeleşmiş sahneleri görünce hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Filmde estetik güzel ancak senaryo için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bond serisi öyle basit bir aksiyon serisi olmadığı için Skyfall bu serinin bana göre yüz karasıdır.

Diğer yapımlara nazaran biraz aksiyonu düşüktü diyebilirim. Ama her ne olursa olsun her zaman her yerde izlebilecek bir yapıt. Öyle olmasaydı 23 seri gitmezdi sanırım. Canım sıkıldıkça izlerim tavsiye de ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir