Signs/İşaretler (2002)

.

6. His’den tanıdığımız M. Night Shyamalan’ın senaryosunu yazıp yönettiği 2002 yapımı film.Başrolde; Mel Gibson, Joaquin Phoenix gibi isimler mevcut.Karısı öldükten sonra inancını kaybeden eski rahip Graham Hess(Mel Gibson), kardeşi ve iki çocuğu ile birlikte Pennysylvania’da bir müstakil bir evde yaşamlarını sürdürmekte,ekin işleriyle ilgilenmektedir.

.

Graham Hess’in oğlu Morgan astım hastasıdır.Graham,bir gün ekinlerinde bir tür işaret olduğunu farkeder ve polisi çağırır,ancak olanların bir açıklaması yoktur.Gün geçtikçe kendi ekinlerine olan işaretlerin diğer ülkelerde de giderek artması bir teori ortaya çıkarır.İşaretler uzaylılar tarafından yapılmıştır ama neden?Graham’in kardeşi Merrill’in de bu konu hakkında bir teorisi vardır.Ona göre işaretler; uzaylıların dünyada yönlerini bulmalarını sağlamaktadır.Tüm bu olayların artmasından sonra tüm ülkeler seferber olurlar.Hess ailesini de uzaylılarla karşı bir mücadele beklemektedir.

.

6. His filminden tanıdığım M. Night Shyalaman’ın bu filmi açıkçası beni sıktı.Ortalama 2 saati “bitse de gitsek” havasında izledim,ama öyle yerden yere vurulacak bir film de değil.Bazı sahnelerinde gerilimin dozu oldukça iyi ayarlanmış.Ama ben daha çok Steven Spielberg’in “War of the Worlds” filmi gibi bol efektli,uzaylılarla daha haşır neşir bir film beklerdim.Bu açıdan bakınca M. Night Shyalaman’ın bu filmi bekleneni vermiyor.Kısaca bu film; zamanı bol olanlar için bir alternatif olabilir.Mel Gibson,Joaquin Phoenix gibi isimler de filmi kurtarmaya yetmiyor. Bana sorarsanız bu filmden pek hoşnut kaldığımı söyleyemem.

IMDB Sayfası
Fragman

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

0 Yorum “Signs/İşaretler (2002)

  1. Shyalaman’ın öyle aman aman hastası değilimdir, ama bu filmdeki birçok sahne beni fena halde tırsıtmıştır. Uzaylının eve baskına geldiği sahnede fena halde gerildiğimi hatırlıyorum. Çocukken izlediğim X Files’ın çeşitli bölümleri olsun, ikinci sınıf televizyon filmleri olsun beni sürekli korkuturdu. Yani hep uzaylıların beni kaçıracaklarını falan düşünürdüm 🙂 İşaretler’in orasında burasında uzaylıları görmek harbi harbi korkuttu beni.

    Uzaylı falan demişken İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarından birisinde önceden Uzay Müzesi vardı. Hala var mı bilmiyorum, ama eğer yerinde duruyorsa gidip görmenizi tavsiye ederim. Çok ilginç şeyler vardı.

  2. işaretler filmine bence sadece bilimkurgu gözüyle bakmamak gerekiyor. Yani öyle efektli falan olsaydı ben bu filmden böyle tat almazdım, aksine bu filmde efekt olmayışı çok iyi, bu bence güzel çok güzel bir gerilim filmi. Oyuncu kadrosuda iyi ama film gereği donuk rollerdeler ama bu donuklukları bile yeri geiyor izleyiciyi geriyor, en azından beni germişti. Bence izlenmeye değer bir film hatta arşivlik bir film, kendi dalında gayet başarılı diyorum ben son olarak

  3. biz küçükken komşunun kapısına yazılar yazardık oda bizi döverdi aklıma yediğim dayaklar geliyo bizim uçan dairemiz yoktu kaçamıyoduk…
    ben şu küçük kıza uyuz olmuştum … bardağı alıp kafasına çarpasım geliyodu hayır babasındada nası bi sinir varsa çelik gibi… peder ya uslu göstermişler mel gibson olmuş rolde mal gibsın…filmin en güzel yeri alüminyum folyoyu huni yapıp kafalarına geçirmeleri… bilinmeyen insanı bu kadar korkutur işte… hurafelere sarılır sağlıklı düşünemez karizmayı çizdirir insanoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı