Kategoriler
Film Yorumları

Shutter Island/Zindan Adası (2010)

.

The Departed filmi ile Oscar heykelciğine ulaşan ünlü yönetmen Martin Scorsese’in son filmi Shutter Island öyle görünüyor ki bu sene adından çok söz ettirecek.
Denis Lehane’nin aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan filmin başrollerinde Leonarda Di Caprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley gibi oldukça ünlü isimler var.

Massachussets açıklarında ismi Zindan adası olan bir akıl hastanesinde gelişiyor olaylar.Teddy Deniels kendisi gibi dedektif olan arkadaşı Chuck ile Zindan adasında esrarengiz bir şekilde kaybolan bir akıl hastasını araştırmak için giderler.Olaylar ilerledikçe Teddy Deniels kendini gizemli olaylar içerisinde bulacak, aslında görünen herşeyin göründüğü gibi olmadığını anlayacaktır.

.

Aslında film hakkında yazılacak çok şey var ama filmin ilerleyişi hakkında ipucu verip seyir zevkinizi bozmamak adına yazımı kısa kesiyorum. Shutter Island her ne kadar Yusuf pek sevemedim dese de bana göre çok iyi bir film. Leonarda Di Caprio’nun performansı gerçekten çok çok iyi. Tahmimce yönetmen koltuğundaki ve başroldeki ikili Oscar’a aday olacaktır. Leonardo Di Caprio’nun da Oscar’ı almasını çok isterim. İddia ediyorum en az 2 Oscar’ı var bu filmin. Son yıllarda izlediğim en iyi filmlerden, hele ki yönetmen koltuğunda Martin Scorsese gibi bir isim varken seyir zevki ikiye katlanıyor. Mutlaka izleyin.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

“Shutter Island/Zindan Adası (2010)” için 0 yanıt

Filmi pek sevemememin nedeni birinci olarak bu tür hikayelerin sinemada pek çok kez filme çekilmesi.Bundan dolayı biraz önyargılı yaklaştım filme ama film gerçekten iyiydi.
Ama işin bir de şu noktası var.Herkes kabul eder ki film çok karışıktı.Hayal ile gerçeğin ayrıldığına dair filmde hiçbir ipucunun yada bir geçiş efektinin olmaması filmi idrak etmeyi daha da zorlayan etmenler.İdrak etmek zor oldukça da insanlar filmi daha çok severler.Ama bitişi nedeniyle hala birçok insanın idrak ettiğini zannetmiyorum.Çünkü nereye çekersen o şekilde bitebilir şekilde bitti.Akla gelen ilk ihtimalin doğru olmama ihtimali yüksek.İşte filmin de kalleş tarafı bu.Öyle bir bitiririm ki ne düşüneceğinizi bilemezsiniz ben bundan devam filmi bile çıkartabilirim zihniyeti.
Film ne kadar zeka ürünü olursa olsun izleyiciyi koyunlaştırmaya hakkının olmadığını düşünüyorum.Pek sevmememin ikinci nedeni de budur.
Ama sonuçta film güzel midir ?Güzeldir.Zaten o apayrı bir konu…

Evet Di Caprio herzaman böyle filmlerin altından kalkmasını biliyor. Gerçekten izlediğiniz zaman gözleriniz bile kırpmıyor bu filmde o kadar etkileyici ve aynı zamanda enteresan yapım. İzlemeyenlerin izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir