Kategoriler
Yakın Plan

Shia LaBeouf

.

Shia LaBeouf büyük bir patlama gerçekleştirdi ve Hollywood’un en aranılan aktörlerinden biri oldu. Doğal yeteneği ve enerjisi sayesinde sinema dünyasının en çok ümit vaat eden genç oyuncularından biri haline geldi.
“Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü”, seyirciler tarafından sevilen gözüpek ve eğlendirici Sam Witwicky karakterinin üçüncü ve son kez beyazperdeye çıkışı. 2007’de vizyona giren ilk “Transformers” (dünya çapında yaklaşık 700 milyon dolar hasılat elde etti ve yılın en çok satan DVD’si oldu), serinin 2009’da çekilen devamı “Transofmers: Düşenlerin İntikamı” (dünya çapında 836 milyon dolar gişe hasılatı) ölümlerinde yer alan Sam, sürekli olarak dünyada savaşmakta olan robot ordularının arasında kalır.

LaBeouf şu anda Atlanta’da, John Hillcoat tarafından yönetilen “The Wettest County in the World” adlı suç-dram filminde çalışıyor. Ekonomik bunalım yıllarında içki kaçakçılığı üzerinde yoğunlaşan filmde Tom Hardy, Gary Oldman, Guy Pearce ve Mia Wasikowska gibi oyuncular yer alıyor.

Geşen yıl büyük beklentilere yol açan Wall Street: Money Never Sleeps” filminde Michael Douglas ile kamera karşısına geçti. Oliver Stone’un yönettiği filmde, LaBeouf , Jake Moore adında genç bir yatırım bankacısını canlandırıyor. Jake, 80’lerin ünlü bankacısı Gordon Gekko ile işbirliğine giderek, düşmancıl bir şirket devrini önlemeye çalışır.

2008 LaBeouf için çok başarılı geçti. Steven Spielberg’in “Indiana Jones” serisinin dördüncü filmi olan “Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı” filminde Harrison Ford ile birlikte oynadı. Yönetmen D.J. Caruso ile çalıştığı ikinci film olan “Eagle Eye”da Michelle Monaghan, Rosario Dawson ve Michael Chiklis gibi oyuncularla oynadı. Ayrıca Julie Christie ve John Hurt ile, senaryosu Anthony Minghella tarafından yazılan “New York I Love You” adlı romantik antolojide yer aldı.

.

LaBeouf 2007’de yılında BAFTA Yükselen Yıldız Ödülü ve ikinci kez Aksiyon/Macera kategorisinde Gençlerin Seçimi Ödülü’nü kazandı. Ayrıca En İyi Yeni İsim dalında Empire Ödülü’ne aday gösterildi.

LaBeouf aynı yıl, Paramount Pictures’ın “Disturbia” adlı gerilim filmiyle gişelerde fırtına gibi esti. Caruso’yla bu ilk çalışmasında, komşusu David Morse’un seri katil olduğuna inanan ev hapsindeki bir genci canlandırdı. Aynı yıl DreamWorks/Paramount Pictures yapımı “Transformers”la yine iyi bir gişe başarısı yakaladı. Sevilen çizgi filmlerden uyarlanan bu film, kısa sürede tüm dünyada ses getirdi. Ayrıca “Neşeli Dalgalar” filminde baş karakter Cody Maverick’i seslendirdi. Bu film 2008’in En İyi Film Oscar’ına aday gösterildi.

Genç oyuncunun 2006’da oynadığı “A Guide to Recognizing Your Saints” filminde, 1980’lerde bir gencin yaşadıkları konu ediliyor. Aynı zamanda yönetmen Emillio Estevez için belgesel-drama “Bobby”de rol aldı. Senatör Robert F. Kennedy’nin öldürüldüğü gece Ambassador Otel’inde bulunan 22 kişinin etrafında gelişen filmde, Demi Moore ve Elijah Wood gibi ünlü isimler yer aldı. Bu film pek çok ödülün yanısıra, Sinema Aktörleri Locası Ödülü, Televizyon Film Eleştirmenleri Ödülü gibi ödüllere aday gösterildi.

LaBeouf 2005 yılında Walt Disney Pictures yapımı “The Greatest Game Ever Played” filminde baş rol karakteri Francis Quimet’i oynadı. Yine aynı yıl “Constantine” filminde Keanu Reeves ile kamera karşısına geçti.

Diğer filmleri arasında Will Smith ile “I, Robot”, HBO’nun “Project Greenlight,” “The Battle of Shaker Heights” ve yüksek gişe başarısı yakalayan “Charlie’s Angels II: Full Throttle.” sayılabilir. LaBeouf 2003 yılında, Sigourney Weaver ve Jon Voight’un oynadığı “Holes” adlı aile filmiyle ilk kez sinemaya adım attı.

Los Angeleslı LaBeouf, USC’deki Magnet Sahne Sanatları Okulu’na katıldı ve oturduğu semtindeki kafelerde stand-up gösterileri yaparak kariyerine adım attı. Halen Güney Kaliforniya’da ikamet ediyor.

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir