Seven Psychopaths/Yedi Psikopat (2012)

.

Filmlerdeki hikayenin gerçek bir hikayeden esinlenmesi için ne kadar gerçek olması gerekir ki ?
Senarist olarak geçimini sürdüren Marty yazdığı senaryonun taslak kısmına takılmaktadır. Yedi Psikopat isimli bu film için ismiyle tezat bir son planlayan Marty karakterleri yaratmak kısmında sancılı bir süreç yaşamaktadır. Bu süreç esnasında zenginlerin köpeklerini kaçırıp daha sonra köpeklerin başına ödül konduğunda onları bulmuş gibi yapan dostu Billy ve onun ortağı Larry ile kader ortaklığı yapar. Onlara göre hikaye çıkış noktasıyla ilintili olarak büyük tezatlıklar göstermekte ve hikayenin havası yetersiz kalmaktadır. Tüm bu tartışmalar devam ederken Billy’nin kaçırdığı köpeklerden birinin sahibi doğal bir şekilde senaryodaki psikopatlardan biri oluverir. Senaryonun gerçekliği ile hayatın gerçeklerinin karıştığı bu süreç tam anlamıyla eşi bulunmaz bir metin haline gelecektir.

Yönetmen Martin McDonagh In Bruges’den sonra ikinci filmi olmasına rağmen çok kısa süre içerisinde beklenti çıtasını oldukça yukarıya taşıyor. Önceki filmde olduğu gibi yine kara mizah merkezli vurdulu – kırdılı, sürprizi bol, kurgusu kusursuz bir iş çıkarıyor. Kara mizah filmler sınıfında yükselttiği çıtayı üçüncü filmiyle kendisinden başka birinin aşabileceğini düşünmüyorum.

.

Billy karakterinin gerçek yüzü, Hans karakterinin vakurluğu, Marty karakterinin bitmek bilmeyen buhranı ve Charlie karakterinin anlamlandırılamayan kişilik bozukluğu bu karakterleri canlandıran Sam Rockwell, Colin Farrell, Christopher Walken ve Woody Harrelson ile arşa yükseliyor. Oyunculuk performansları metin kalitesiyle birleştiğinde ise filmin giriş sahnesinden final sahnesine kadar şahsına münhasır çarpıcı bir estetik ürün ortaya çıkıyor. Filmde basmakalıp hiçbirşeye yer olmamasıyla beraber filmde bulunan her küçük ayrıntı büyük resmi süsleyen ve anlamlandıran unsurlar olarak yer alması filmin dahiyane bir aklın ürünü olduğunu ispatlıyor.

Bu uzun uzadıya devam etmesi muhtemel Yedi Psikopat güzellemesini burada keserek filmi izlemenizi öneriyorum. Zira her karesinden keyif alabilmeniz için benim olabildiğince az yazmam gerekiyor.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

One Reply to “Seven Psychopaths/Yedi Psikopat (2012)”

  1. Filmi izlemedim ama filmi izleyenler varsa 7.kişiyi mutlaka araştırmışlardır. Filmde daha çok kara mizah var. Filmi beğenen bir çok kişi olmasına rağmen bir çok kişi de sıkıcı olduğunu söylüyor. Orta düzeyli bir film diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.