Kategoriler
Reklam

SEO, Backlink ve Bizim Çocuklar

.

Arama motoru optimizasyonu, link wheel, backlink, backlink checker, DMOZ diyerek uzayıp gitmesi muhtemel bir sürü terim esasında milyarlarca internet kullanıcısının duymadığı ancak eriştikleri sitelerin bugünkü hallerini almasını sağlayan yegane şeylerden bazıları olarak göze çarpıyor.

Her gün milyarlarca internet kullanıcısı bağımlılık derecesinde sadık oldukları binlerce internet sitesine giriyor, görüşlerini paylaşıyor, bilgi ediniyor yada deşarj olup çıkıyor. Birçoğunun söylediği şey ise “Adamlar çok güzel site yapmış.” oluyor. Evet web alanında kariyer yapan ve bu işi meslek edinen binlerce “adam” binlerce güzel site yapıyor ve ne yazık ki binlercesinin içinde sadece birkaçı kullanıcı eğilimleri doğrultusunda popüler oluyor ve hedef kitlesine ulaşıyor. Peki neden aynı alanda oluşturulmuş binlerce yetkin sitenin arasından sadece birkaçı başarılı ? İşte aslında bunların hepsi Amerika’nın oyunu !

Dünya’nın en çok kullanılan arama motoru olan Amerikan menşeili Google sürekli kendini yenilese de belirli algoritmalara dayanır ve bu gelişmeler doğrultusunda kendini geliştiren/değiştiren ajanslar, şirketler veya küçük web girişimcileri Google aracılığıyla ekmek yer. Dolayısıyla yayında ve yapımda emeği geçen herkesin birincil önceliği Google’dan gelen ziyaretçilerdir. Her ne kadar absürd olsa da Türkiye’den Facebook’a girmek için tarayıcı barı yerine Google’da aramayı tercih eden milletimiz bu arama motorunun ehemmiyetine en iyi örneklerden biridir.

İşte bu alanda Google’ın gözbebeği olmak yine Google’ın ortaya koyduğu SEO (Search Engine Optimization/Arama Motoru Optimizasyonu) ile mümkündür. SEO hakkında en kaba tabirle söylenecek şey arama yapılan kelimede en tepeye çıkmak için yapılan mücadelenin tamamıdır. İşte bu mücadele girizgahtaki garip terimlerle sağlanır. Bu garip terimleri kullanıp oyunu kuralına göre oynayan siteler belirli bir zaman dilimi sonrasında yüzbinlerce veya milyonlarca kişi tarafından “Adamlar çok güzel site yapmış.” övgüsüne nail olurken muadili olan ve arama motoru optimizasyonu konusunda yetersiz kalan sitelerden bazıları hakkında da onlarca veya yüzlerce kişi “Adamlar çok güzel site yapmış.” övgüsünü kullanacaklardır.

Yazıdan da anlaşılabileceği gibi şu anda sık kullanılanlarda yada arama geçmişinizde bulundurduğunuz sitelerin şuan ki seviyelerinde olması tesadüf değildir. Ciddi bir çalışmanın ürünü olarak kullandığınız bu web siteleriyle her ne kadar siz farkında olmasanız da SEO konusunda emsallerinden iyi oldukları için tanıştınız. Eğer siz de bu yola baş koymayı düşünüyorsanız öncelikle bir site açmadan önce arama motoru optimizasyonu konusunda kendinizi geliştirmelisiniz.

Bu yüzden “Kanka bana da bir site yapak mı ?” sorusundan önce SEO üzerine birçok özgün makaleyi bünyesinde barındıran www.seozeo.com gibi siteleri takip etmekle işe başlayabilirsiniz. Sonra elbet garaja beraber kapanıp kod yazacak bir eküri bulursunuz.

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir