Seç, Beğen, Oku: Yaratıcı Sinema Galerileri

thumbnail

Geçen gün bir arkadaşıma ‘’Listeleme çıktı dünyamız şenlendi’’ dedim. Tabii ki internetteki listeleme paylaşımlarından bahsediyorum. Yemek tariflerinden tutun, kadın-erkek ilişkilerine, sinema karakterlerinden, kültürel özelliklerimize göre yapılan listeler; hem rahat okunuyor, hem de bilgilendiriyor ama en önemlisi de insanı güldürüyor. Yeni bir habercilik anlayışı yarattı bile diyebiliriz. ‘’10 Soruda Suriye İç Savaşı’’, ya da ‘’Keçi Sütünün Şaşırtıcı 10 Faydası’’ gibi neredeyse sonsuza genişletebileceğiz çeşitlikteki konularda yazı hazırlayabiliyorsunuz bu yöntemle. Neredeyse tüm internet içerik sağlayıcıları artık bu yola doğru ilerlemeye başladı. Çünkü karşı tarafa derdini hem daha rahat, hem de daha net anlatabiliyorsunuz listeleme yöntemiyle. Reklam içerikli, tabiri caizse ‘’reklam yerleştirmeli‘’ metinler bile bu listelere daha kolay adapte edildiği için karşı tarafı irrite etmeden amaca ulaşılabiliniyor. Benim ilgi alanıma giren sinema siteleri de bu yöntemi sıkça kullanmaya başladı tabii ki. Sinema, listeleme konusu için bir derya – deniz. Kovboy filmlerinden tutun da, Hollywood yıldızlarının özel hayatlarına; Fransız yeni dalga akımı yönetmenlerinden, korku filmlerine kadar birçok konuda listeleme yapabilirsiniz.

Tabii her güzel şey bir zaman sonra suistimal edilebiliyor. Hele ki işin içerisinde sadece hit almak ya da reklam yapmak girerse. Neredeyse ‘’Giydikleri Can Yeleklerine Göre Mülteci Tipleri’’ diye bir konu da açmalarını bekliyorum bazı haber sitelerinden. Sinema sitelerinde de bu tür listelemelerin kârlı olduğunu görenler, saçma sapan, karşı tarafın zekâsına hakaret eden paylaşımlarda bulunabiliyor. Ama çok şükür ki sinemadan ve kaliteden anlayan sinefiller, bu tür siteleri eleyebilme yeteneğine sahip. Peki, güzel paylaşım yapan siteler yok mu? Aslında geçen aylarda bu işi layıkıyla yapan bir site keşfettim: Sinemia. Sinemia’yı birçok kişi sinema biletlerini daha ucuza almamızı sağlamak gibi sinefillerin bayıldığı bir özelikle tanınıyor. Ama ben siteyi inceledikçe galerilerin de çok kaliteli olduğunu keşfettim. Hatta farkında olmadan bayağı bir linke tıklayıp, saatlerimi harcamışım. (Bu yazıyı yazarken de siteye sadece konu başlıklarına bakmak için girip, en az 5 konuyu okuyup, tekrar yazıya geri döndüm). Birçok linki de daha sonra okumak üzere okuma listeme ekledim.  Listelemenin böyle de insanı esir alan bir yanı var çünkü hepimiz, artık kolay ve konforlu olanın peşindeyiz.  Sitede, hem komik bulup arkadaşımla paylaştığım, hem de sinemayla yakından ilgili olmama rağmen yeni bilgiler edinip bir kenara not ettiğim birçok paylaşım oldu.

Bazı sitelerde paylaşımlar özellikle başlıkla dikkat çekip, içerikte vasat çıkabiliyor. Sinemia’da buna hiç rast gelmedim.  Bir de sadece yabancı değil, ülkemizden de faydalı bilgilere yer veren içeriklere de yer ayırmışlar. Mesela ‘’Seslendirdiği Karakterin Yüzü ile Hatırlanan 20 Dublaj Sanatçısı’’nda yıllarca seslendirdikleri karakterlerle eşleşen oyuncuları görmek, hatırlamak çok hoşuma gitti. Alev Sezer, Erol Günaydın, İstemi Betil, Müşfik Kenter ve daha nice duayenleri tekrardan andım. ‘’Türk Sinemasının Tadı Tuzu 20 Baba Karakteri’’ni okurken fedakâr baba rollerini ve ailecek ekran karşısında birbirimize fark ettirmeden gözyaşı döktüğümüz anları hatırlayıp duygulandım. Mesela medar-ı iftiharımız Yol filmi hakkında hazırlanan ‘’17 Maddede Türkiye Sineması’nın Başyapıtı Yol Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler’’i çok bilgilendirici buldum. Türk sineması hakkında uzun, didaktik yazılar yerine konuyu bulandırmadan ve sulandırmadan böyle daha çok listeleme yapılsa birçok sinema öğrencisi ve meraklısı bu konuları daha rahat öğrenir diye düşünüyorum.

Son zamanlarda sinemayla ilgili listeleme konularını, izleyeceğim filmlerini belirlemek için de kullanıyorum. Bu konuda Sinemia’nın uygulaması benim için resmen hayat kurtarıcı oldu. O anki ruh halime göre romantik komedi izlemek istiyorsam, bu tür film türüyle ilgili listelemeleri okuyup, ona göre film sıralaması yapıyorum. Bazı haftalar arkadaşlarımla ‘’korku filmi gecesi’’ düzenlediğimizde de bu listelemeler bana oldukça yardımcı oluyor. Tabi ki burada devreye ‘’kaliteli’’ içerik giriyor. Çünkü bu tarz listelerden internette yüzlerce var. Ama birçoğu birbirinin kopyası ve sinemayla çok da ilgili olmayan birinin bile bilebileceği içeriklerden oluşuyor. Sinemia’nın işletim sisteminize uygun olarak uygulamasını indirmek için linklerini de sizinle paylaşayım:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sinemia.app&hl=tr

https://itunes.apple.com/tr/app/sinemia/id891086316?mt=8

Bazı sinema siteleri çok kaliteli içerik hazırlamasına rağmen, kullanıcı dostu bir ara yüz hazırlamadıkları için insanlar sitede kaybolup, istedikleri bilgiye ulaşamıyor. Sinemia, bunu da çok basit ve kullanışlı sıralamalarla aşmış. Sayfanın sağ tarafında devamlı güncellenen popüler konular var. Bu bölümün yardımıyla güncel konular hakkında hazırlanmış konular takip edilebilir. Mesela Oscar zamanı sağda sıralanan Oscar listelerine hemen ulaşabiliyorsunuz.

Listelemelerin yanı sıra vizyondaki filmleri de Sinemia sayesinde takip ediyorum. Hatta bilet alırken yine Sinemia devreye giriyor. Üyeliğim sayesinde 55.90TL’den başlayan fiyatlarla sınırsız sinema keyfine varıyorum! Sinemia’nın sunduğu paketlerden kendinize uygun olanını seçerek, sabit bir aylık ücret ödeyerek üye oluyorsunuz. Günde bir kere kullanılmak üzere bir ayda 30 defa istediğiniz filme gidebiliyorsunuz. Üstelik salon ayrımı da bulunmuyor. Yani ister IMAX, ister 3D olsun tüm salonlarda kullanabiliyorsunuz üyeliğinizi. Bu arada günde 1 kez dedim ama 24 saat sınırı bulunmuyor. Yani eğer akşam 22:00’de bir filme girdiyseniz sonraki gün sabah 11:00 seansına girebiliyorsunuz. Bonus olarak IMAX ve 3D film gözlükleri de ücrete dahil. Tüm gözlükleri biriktirip sinemaya giderken götüreceğim mutlaka deyip mutlaka unutan biri olarak gerçekten gözlüklere para vermekten bıkmıştım:) Üyelik için şöyle buyrun: https://www.sinemia.com/

Sonuç olarak tüm sinemaseverlere Sinemia’yı uygulamasını, sitesindeki içeriklerini kısaca her şeyini tavsiye ediyorum. Bana teşekkür edeceksiniz:)

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı