Eastern Promises | Şark Vaatleri

thumbnail

Cronenberg’in bu filminden önceki filminin Türkçe’si “Şiddetin Tarihçesi”ydi. Filmi keyifle izledim. Hoş bir hikayeydi. Ancak filmin ismi bence filme bir beden büyüktü. Şimdi de önümüze sürüldü “Şark Vaatleri”.

Film Cronenberg’in olduğundan düşünmeden ve araştırmadan filmi izledim. Şimdi yine söylüyorum. Bu isim bu filme büyük. Ya da ben Cronenberg abimizin gizli mesajını alamıyorum.

Filme gelecek olursak Nikolai ünlü bir Rus mafyasının şoförlüğünü yapmaktadır. Soğukkanlılığı ve gizemi dikkat çekicidir. Anna ise bir hastahanede çalışmaktadır. Bu ikisini kesiştiği nokta ise Londra ve annesiz kalmış bir bebektir. Ortaya çıkan bir günlük de cabası olacak ve Nikolai bu karmaşanın ortasında bir hakem gibi kalacaktır.

Filmin kurgusu mu zayıf desem yoksa yönetmen sonunu bilerek bırakıp bizim zihinimizde birleştirmemizi istiyor mu desem karar veremedim.

Gerçekçi şiddet sahneleriyle tiksinsek de olması gerekeni yapan yönetmen sonunu daha vurucu yapamaz mıydı yada devam filmi mi olacak gibi sorular kafamın içinde.

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Eastern Promises | Şark Vaatleri

  1. Ben senaryosunu çok zayıf buldum. Felaket diyalogları ve saçma olaylar vardı. Örneğin; her türlü boku yemiş Oğul, her şeyin sonunda imana geliyordu falan…

    Çekmeye çalıştığım ama bir boka benzetemediğim için çektiğim kısımlarını da kimseye izlettirmediğim filmlerim geldi aklıma. Bu tür şeyleri gördükçe tüylerim diken diken oluyor. Filmin genelini kastetmiyorum ama bazı sahneler cidden rezaletti. Mide bulandırıcı, tiksindirici, nefret ettirici anlamında değil, çekim tekniği, diyalog ve oyunculuk açısından cidden rezaletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı