Sam Mendes Skyfall Filmini Anlatıyor

.

Sinema tarihinin en uzun serisinin başrolü James Bond Skyfall filmi ile 23.kez sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
Ünlü yönetmen Sam Mendes tarafından yönetilen James Bond serisinin son filmi Skyfall 2 Kasım’da ülkemizde vizyona girecek. Şimdi ise yönetmen Sam Mendes’in seriye ve filme olan bakış açısını test edelim.

23. James Bond macerası “Skyfall”u yöneten Sam Mendes, “Benim Bond’la henüz 9-10 yaşımda olduğum dönemden beri, ‘Live and Let Die’la başlayan kişisel bir bağım var” diyor. Mendes belki de en çok duygusal dramalarla tanınmış olsa da, kendisi, eğlence sektörüyle ilgili ve artistik bütünlüğünün bununla kısıtlı kalmadığını belirtiyor: “Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki büyük, eğlenceli, gösterişli, izleyiciyi alıp götüren bir film yaparken dünya hakkında bir şey söylemek de mümkün. Daniel’in ‘Casino Royale’ ve ‘Quantum of Solace’daki performanslarıyla, James Bond tekrar gerçek durumlar içinde gerçek bir insan hissi verdi. Bu bana Sean Connery filmlerini izlediğim zamanları hatırlatıyor”.

Öte yandan, Mendes efsanevi seriye kendi damgasını vurma özgürlüğünü hissettiğini belirtiyor: “Bana muazzam bir özgürlük tanındı; kendimi serinin türüyle ilgili asla dizginlenmiş hissetmedim. Bunda kısmen yakından tanıdığım Daniel ve Judi’nin etkisi var. O ikisinin yönettiğim herhangi bir filmde birlikte olması fikri bana çok güzel geliyor”.

.

Bunun yanı sıra, “Skyfall”da 007’nin yaşadığı macera oldukça tehlikelidir çünkü saldırıya uğrayan MI6 temelden sarsılır. Mendes aksiyon sekanslarını yönetirken karakterin de dublör ve kamera çalışması kadar önemli olduğunu şu sözlerle vurguluyor: “Karakterlere angaje olmamışsanız, ne kadar iyi olursa olsun aksiyon anlamsızdır. Bana göre, karakterleri inanılır ve makul durumlara sokmalısınız; hayatta kalmaları neredeyse imkansız gibi olmalı ve sonra nasıl hayatta kaldıklarını göstermelisiniz. İşte zorluk burada”.

Çekim mekanlarından Londra hakkında yönetmen şunları söyleyerek sözlerini noktalıyor: “Burası benim şehrim. Onunla arama mesafe koymam çok zor. Buraya mitsel bir boyut katmaya çalıştım: Bir havası, bir atmosferi, bir tehdit boyutu olmasını amaçladım. Tahmin edilebilecek bazı yerlerde çekim yaptığımız söylenebilir ama umarım bunları tahmin edilemez şekillerde yapmışızdır” diyor.

“Skyfall” Türkiye, Şangay , İskoçya ve Londra’da çekildi.

Skyfall Filmi Fragmanı

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı