Safe House/Düşmanı Korurken (2012)

.

Dünya’nın kirli işlerini ortaya dökecek bir belge ve bu belgeyi her an servis etmeye hazır efsane bir ajan…

Tobin Frost ajan camiasında hatırı sayılır bir popülaritesi olan eski ajan , yeni bir kaçaktır. Yıllar önce bilgi satmakla suçlanmış ve o günden beri CIA ondan hiçbir şekilde haber alamamıştır. Bugüne kadar…

Frost elindeki belgeyle Cape Town sokaklarında sürterken bir kumpasın ortasında kalır. Ve istemese de Amerikan Büyükelçiliği’ne sığınır. CIA yıllarca izini sürdüğü adamı kucağında buluverir.

Matt Weston ise tam bu esnada sıkıntıdan patlamak üzeredir. Sorumlusu olduğu CIA’in güvenli evine hiç kimse uğramamaktadır. Akşama kadar boş boş oturan ve saha görevi bekleyen Matt için önemli bir stajın arefesidir. Tobin Frost onun güvenli evine nakledilir ve sorgulanmaya başlar. Ancak sorgulanan Tobin Frost ve sorgulanma nedeni de bir hayli önemli olunca güvenli eve ziyaretçi akını başlayacaktır.

.

Düşmanı Korurken , ortalama bir aksiyon filminden ne bekliyorsanız size sunuyor. Kan , yakın dövüş , şantaj , adam satma , köstebek , akıl oyunları … Aslında aksiyon filmlerinin bütün şartları yerine getiriyor ancak artık insanlar biraz daha insani şeyler görmek istiyor sanırım. En azından ben istiyorum diyebilirim. Mesela filmde zaaflardan fazla bahsedilmiyor , üstü örtülüyor. Neden ? Çünkü Düşmanı Korurken profesyonellerin filmi. Jason Statham aksiyonlar gibi demek daha doğru olur. Duygu minimum , adrenalin had safhada…

Bir de şunu asla anlamayacağım. Denzel Washington nedense hiç kötü rollerde oynamıyor. Burada kasttetiğim saf kötülük. Yani iyi bir şeyler yapmak için kötülük yaptığı karakterleri mutlaka olmuştur ancak kötü karakterleri oynamıyor adam. Bir basmakalıplıktır gidiyor adamda ancak yine de efsane. Her çektiği film gişe yapıyor. Çok yaşlandı ancak bu filmde de ciddi kovalama sahneleri var. Artık belli bir yaşı almış oyuncuların aksiyon filmi çekmeleri yasaklansın. İnandırıcılık çıtası oldukça aşağılara geriliyor. Bir de Ryan Reynolds var tabii… İyi bir oyuncu , envai çeşit rollerde yer aldı ancak henüz bir başyapıt denebilecek eserde göremedik kendisini. Böyle giderse ortalama filmlerin ortalama aktörü olarak kalacak.

Eleştirilerim belki size yersiz gelebilir ancak aksiyon filmlerinde artık çıtanın daha da yükselmesini bekliyorum. Bu da senaryoda derinlik ve doğru oyunculuk tercihleriyle mümkün. Ha ben çok kafa yoramam , birkaç dövüşen adam olsun , birilerini yada Dünya’yı kurtarsınlar bana yeter diyorsanız Düşmanı Korurken sizi bekliyor.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.