Russell Crowe’un Gözünden Robin Hood

.

YouTube’da gezinirken, Ridley Scott’un son projesi Robin Hood’da başrolü oynayacak olan Russell Crowe’un film ve Robin Hood karakteri üzerine verdiği bir röportaja rastlayıp çevirmeye karar verdim.

Muhabir: Ben de Robin Hood’un çok büyük bir hayranıyım,kendisi derin ikona dönüşmüş bir tarih karakteri.Ayrıca bir çok ünlü aktör bu karakterin rolünü üstlendiler. Size göre, bu adam, Robin Hood kimdir? Ve sizin onun üzerinden alacaklarınız ve o karakter üzerinde bırakacaklarınız neler olacak?

Russel Crowe: Şu aralar ben de bu konu üzerine 20-30 tane kitap okudum ve bazıları oldukça akla yatkın ve gerçekçi, bazılarıysa tamamen fantastik ve eğlence amaçlı yazılmış kitaplardı. Sizin de bildiğiniz gibi bu efsanenin oluşumunu tamamladığı 300 yıl civarında bir zaman periyodu var ve ben ne zaman M.S. 860, Robin Hood’un ünlendiği ve namına şarkılar söylendiği zaman hakkında düşünsem aklımda ormanda yaşayan ve insanları soyan, kimi zaman kafalarını uçurup, kimi zaman ellerini kesen bir adam beliriyor. Bunun yanında Robin Hood’un romantik versiyonunu anlatıp bin yıldır süregelen bir hikaye de var.
Bana göre bu hikaye, İngiliz kültüründeki en eski hikaye. Ve bunun yanında, neredeyse yüz yıllık bir de sinema geçmişi var. Bizimse Robin Hood hakkında kesin olarak bilip emin olduğumuz belki sadece bir kaç isim var. Ve bildiğiniz gibi, birden 18, 19 tane kitap beliriveriyor ve bunlar belki de önceden hiç yaşanmadı. Ama bu hikaye bir masal, bir efsane, bir poligami, politik bir araç olarak karşımıza çıkmış. Anlarsınız ya, bir Kevin Costner filmi olmasından çok çok önceleri olmuş bunlar. Ve bana göre bu muhteşem bir şey, yani hikayenin bu kadar uzun süre sağ kalabilmesi. Ve işin özü de bu, beni cezbeden, beni 5 yaşımda ufak bir çocukken bile etkileyen şey bu.
Oralarda bir yerde bir adam var ve işi zenginden çalıp fakire vermek. Onun yaptığı bu işi çalmak ya da buna benzer bir şekilde isimlendirmek istemeniz gerekli olmasa bile bunu desteklemek de istemezsiniz. Ama diğer yandan bu metafor, bu eğretileme fantastik bir şey ve bu adamla ne yapacağımı bilmiyorum. Önümde bunun üzerinde durmak için 91 gün falan var ve inanın bana, her bir günümü bu işi özel ve farklı yapmak için çabalayarak geçiriyorum.

Not:2 dakika 17 saniye süren bu röportajda Russel Crowe tam 20 kez “You Know” cümleciğini sarfetmiştir.

Kaynak
Filmin IMDB Sayfası

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

0 Yorum “Russell Crowe’un Gözünden Robin Hood

  1. Ben bu adamı tutuyorum gerçekten, bir gladyatör deki performansı çok iyi idi mesela. Bu filmde umarım onun gibi sağlam olur. Bir an önce film bitsin ve bizde bakalım yaaaww.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı