Rush/Zafere Hücum (2013)

zafere hücum filmi

Kazanma hırsı ve onun uğruna yapılan fedakarlıklar… Zafer kadar hatırlanırlar.
Formula 1’in unutulmaz pilotları James Hunt ve Niki Lauda’nın bu organizasyonun tarihine kazınmış olmaları da kazanma hırsından mütevellittir. Birbirini dengeleyen iki adam… Birisi çok iyi bir yarışçı olmasıyla diğeri de aklını kullanarak yaptığı hamlelerle nam salıyor. Mücadeleleri de bu özelliklerinin merkezinde gelişiyor. Formula 3’te başlayan rekabetleri yarış sporları arasında efsane olacak seviyeye ulaşıyor.

zafere hücum filmi

Genelde bu tür filmlere karşı ön yargılıyımdır çünkü işin içine hız girince filmler amacından uzaklaşıp yarış videoları haline gelebiliyor. Ancak Rush’ın tamamen gerçek hikayeye sadık kalarak çekilmesi ve aksiyon filminden ziyade biyografik film tarafının öne çıkarılması filmi komple bir eser haline getiriyor. Bu noktada yönetmen Ron Howard’ın oldukça dengeli tercihlerde bulunduğunu söylemek gerekir. Zira hem ikili diyaloglara hem de yarış sahnelerine yeterince doyuyorsunuz. Bu noktalarda Chris Hemsworth ve Daniel Brühl’ün iki efsanevi pilotu da başarıyla canlandırmasını da unutmamak lazım.

Film 5-6 aylık bir süreç içerisinde IMDB Top 250’ye girmiş durumda. Mutlaka ki sinema tarihinin en iyi filmleri arasında da kesinlikle yer alacak. Çünkü gerçek hikayelerin gerçekmişcesine başarılı bir şekilde sinemada canlandırılması her zaman olacak bir durum değil.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.