Riddick (2013)

riddick filmi

Vin Diesel gibi bir oyuncunun filmini izleme gibi bir gaflette bulunursan sonuçlarına katlanmak zorundasın.

Uzak gezegenlerin efsanevi adamı Richard B. Riddick’in üçüncü macerasına bodoslama daldım ancak önceki maceraları da böyleyse ve millet bunları öve öve bitiremiyorsa çoğu kişinin ciddi sorunları var demektir. Riddick’in yeni düştüğü gezegende hayatta kalma ve avlanmaktan kurtulma hikayesini anlatan film son 10 senedir izlediğim açık ara en yüzeysel filmdir. İki saat boyunca aksiyon filmi adı altında bol bol safsata, bol bol caka satma, bol bol rezil oyunculuk görmek isteyenlere filmi şiddetle tavsiye ediyorum.

Yani bu aksiyon filminin devri çoktan geçti. Az sonra olacakları tahmin eden cool katil ayakları devri kapandı. Kalmadı onlardan artık. Ne inandırıcılığın var ne de bir karizman. En son Chuck Norris bu kafalarda geziyordu yani siz düşünün.

Bir saat boyunca hayvan talimi izle, on dakika muhteşem Riddick hareketleri ve ondan sonra beklenen mutlu son ! Filmin bitiminden sonra yanımdaki arkadaşa “0-0 bittiğini öğrendiğin maçın banttan tekrarını izlemek gibi birşeydi.” demiştim. Az bile demişim yani.

riddick filmi

Aslında Vin Diesel’e ve onun hastalarına da söyleyeceğim birkaç lafım var. Bakın gençler; bir türe bağlı kalan oyuncu kendine güvenmeyen oyuncudur. Dolayısıyla yeteneksizliğinin de farkında olan oyuncudur. Bıkmadınız mı yıllardır kaslı, askılı atletli kavruk adamların birbirlerine atar yapmalarına ? Hadi ben bir anlık gaflet, dalalete kapıldım da izledim. Siz tehlikenin hiç mi farkında değilsiniz ? Türe bağlı kalmak ya yeteneksizliktir yada işin kolayına kaçmaktır. Her iki noktada da yaptığı işi sallamamaktır. Bu tür adamlara para kazandırmamak lazım artık. Hayır gerçek anlamda tür oyuncusu olsa hakkını verecem ama 90’lardan sonra onların nesli tükendi artık. Bruce Lee, Chuck Norris, Steven Seagal… Bir devrin adamıydı onlar. Onlar da oyunculuk anlamında samandılar ancak uğraşıp bu anlamdaki eksikliklerini görsel figürlerle süsleyebiliyorlardı.

Neyse kime diyorum ki ben. Oturup Hızlı ve Öfkeli 7’yi bekleyin. Size bu müstehak bana da böyle anlık denyoluklar…

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

2 Replies to “Riddick (2013)

  1. Riddick’in son filmi çok güzeldi demicem olması gerektiği gibiydi diyebilirim. Kaçak birisin o gezegenden bu gezegene, ya aslında farklısını da yaptılar 1. ve 3. film aynı diyenler için diyorum bunu 2. film çok farklıydı 100 milyon dolar harcandı filme ama film zarar etti. Demek ki neymiş Riddick tek düze bi karaktermiş (1. ve 3. film aynı konu olarak ve kâr etti.) Peki şimdi Vin Diesel’in oyunculuğuna gelirsek, ya kardeşim başarısız, bir kalıp içine sıkışmış bir adam farklı filmler çeviremiyor, hep aynı karakterlerde vs. diyenler. Karayip Korsanlarının 4 tane filmi var. Johnny Depp, hangi filminde bu kadar idol haline geldi? Veya Hugh Jackman, Wolverine 1-2-3-4-5-6-7 yakında görürüz heralde bu seriyi, sizin mantığınıza göre bu adamlarında başarısız olması lazım, oyunculuğuna güvenmiyor olması lazım? Birde üstüne pişkinlik olsun diye Fast and Furious 7 yi bekleyin diyosun? Sende heralde Karayip Korsanları 5’i bekliyorsundur..

  2. @Jalem;

    Vin Diesel’in aksiyon filmleri dışında üç tane filmini sayabilir misin ? Yeteneksiz ve kaslı bir tür oyuncusu.

    Kıyasladığın kişilerin kim olduğunu tekrar hatırlatmama gerek yoktur sanırım. Bir anlık gaflete düşüp yazdığına inanıyorum.

    Coni nere, Hüg nere Dizel nere Allah’ın aşkına ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.