Reservation Road/Kesişen Yollar (2007)

.

Unutmaya çalışmak,yok saymak,görmezden gelmek.Her zaman sorunlarınızdan kaçarak üstesinden gelemezsiniz.Sorunlarınızla yüzleşmek,onun peşini bırakmamak hatta yakalayıp ondan hesap sormak yükünüzü hafifletecek yegane şeydir.

.

Çocukları Josh’ın klasik müzik konserinden dönen Learner ailesi bir benzin istasyonunda mola verir.Aile birşeyler almak için markete girdiğinde Josh ise kavanozundaki ateş böceklerini serbest bırakmak için yol kenarındaki çalılıklara doğru gider.Ancak o anda bir araç hakimiyetini kaybedip Josh’a çarpar ve çocuk oracıkta ölür.Çocuklarına çarpan arabanın bir türlü bulunamaması aileyi daha çok sıkıntıya sokmakta ve bu zor dönemi atlatmalarına engel olmaktadır.Ethan katili bulmaktaki ısrarı ve kendi çabaları,Grace’in ise kızları Emma’yla ilgilenmek ve kötü olayı unutmak istemesi çift arasında da sorunların başgöstermesine neden olur.
Ama Ahmet Çakar’ın deyimiyle kader ağlarını öyle bir örer ki Ethan oğlunun katili Dwight’tan hukuki danışmanlık yapmasını ister.(Biz kazayı Dwight’ın yaptığını baştan beri biliyoruz.Learner ailesi bilmiyor.Yani yazdığım spoiler değil,korkmayın.)

.

Filmin sonunun baştan belli olması filmin gücünü zayıflatsa da yine de Ethan’ın Dwight ile tanışmasıyla gelişen olaylar ve olayları çözmesi filmi tekrar hareketlendiriyor.Ama benim görüşüm filmin başında Dwight’ı çarpan adam olarak hiç göstermese* bu film gizem dolu bir aksiyon şeklinde daha vurucu olabilirmiş.Yine de sağlam bir kadroyla ne olacağını bildiğimiz film bile güzel geliyor.Özellikle son iki sahnesi geçen zamana değer.

*Mesela başlangıçta Dwight’ın sadece oğlunu arabaya bindirdiği bir sahne ve eve donuk bir biçimde girdiği bir sahne çekilseydi eminim daha heyecanlı bir film izlerdik.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Reservation Road/Kesişen Yollar (2007)

  1. Yazıları denk geldikçe okuyorum ve yorumları oldukça beğeniyorum 🙂 Bir de şimdiye kadar incelediğiniz tüm filmlerin liste gibi bir şeyi olsa ne güzel olacak. Yine bir öneri, film ‘tag’larına seneyi de koyarsanız güzel olabilir; yıla göre bakarız, bazen gerekiyor. Almanya maçı başlamış bu arada, hadi bakalım hayırlısı.

  2. Kesişen Yollar izlerken sıkıldığım filmlerden birisi. sizinde benim gibi sıkılacağınızı düşünüyorum. Karar size kalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı