Rescue Dawn / Şafak Harekatı (2006)

.

Vietnam Savaşı sırasında çıktığı bir görevde düşürülen uçağından sağ kurtulmayı başaran Teğmen Dieter önce köylüler tarafından esir alınıyor. Bir askeri görevlinin ona imzalatmak istediği, içerisinde Amerika aleyhinde ifadeler bulunan kağıdı imzalamayı reddince de türlü işkencelere maruz kaldıktan sonra yine köylülerin muhafızlık yaptığı bir esir kampına atılıyor.

.

Kampta kendisi gibi esir tutulan ve neredeyse iki yıldır orada bulunan kişiler vardır. İşkence görmeseler de doğru dürüst yemek yiyememekten bir deri bir kemik kalan esirler orada bulundukları süre boyunca kaçmayı hiç denememişlerdir. Sadece zaman öldürüp, birilerinin gelip onları kurtarmalarını beklemektedirler. Dieter’in ise oraya girdiği ilk günden beri aklında sadece kaçmak vardır. Esir tutulan diğer adamlar ilk başta bu fikre soğuk baksalar da Dieter’in inancı ve planları onları zamanla kendisine çekecektir.

.

Savaş pilotu Dieter Dengler’in başına gelen olaylardan esinlenerek çekilmiş olan film mizansenleri, oyunculukları ve senaryosu bakımından hayli zayıf kalmış (Böyle yazınca sanki yılların eleştirmeniymişim de film çözümlemenin bütün ıvırını-zıvırını biliyormuşum gibi hissediyorum kendimi. Evet, bilmiyorum. Sadece dikkatimi çeken şeyleri yazıyorum.) İzleyiciyi vuracak adamakıllı bir sahnesi yok. En azından aldığım senaryo dersine dayanarak söyleyebilirim: Bu filmin doruk noktası hayli zayıf. Ayrıca dramatize edilip etkileyiciliği arttırılabilecek bir konuyu oldukça yavan işlemişler. Adam filmin başlarında düşünmesi bile ürkütücü birkaç işkence görüyor ama bu duygu karşı tarafa tam olarak geçirilemiyor. En azından Christian Bale’nin oyunculuğundan bunu alamıyorsunuz. Yardımcı roldeki Steve Zahn’in oyunundan bu tahribatı daha iyi anlayabiliyorsunuz.

.

Kötü yönetilip kötü oynanmış bir Werner Herzog filmi. Genelde beğenmediğim veya üzerinde pek fazla konuşulmayacak filmleri tanıtma gereği duymam ama imdb’den 7.6 aldığını görünce şaşırdım ve yazmak istedim. “İzlemeseniz de olur” türünden bir film Rescue Dawn.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Akın

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

0 Replies to “Rescue Dawn / Şafak Harekatı (2006)

  1. Helikopterde “Acaba içinde ne var?” diyerek çuvalı açan adamın eline yılanın dolandığı sahne de beni fena halde korkutmuştur 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.