Requiem For A Dream/Bir Rüya İçin Ağıt (2000)

.

Pi’nin yönetmeninden kimisinin başyapıt kimisinin öğretici nitelikte kimisinn de boş vaktinde izleyip eğlendiği bir film olarak geçer Requiem For A Dream.

.

Harry, televizyon bağımlısı annesi Sarah ile birlikte yaşamaktadır. Uygun şartları sağladığında uyuşturucu işinden yanık tenli ortağı (filmde adı birkez olsun geçmiyor) ile birlikte para kaldırmaktadır ve en büyük hayali kız arkadaşı ile birlikte çok paralı bir şekilde mutlu mesut yaşamaktır. Birgün televizyondaki bir yarışma programından Sarah’ya telefon gelir. Telefondaki şahıs ona ülke çapındaki bir yarışma programında yarışacağını ve televizyona çıkacağını söyler olaylar ise bundan sonra başlar.
Eski günleri yad etme adına Sarah Harry’nin Balosunda giydiği kırmızı elbiseyi televizyonda giymek ister fakat aradan yıllar geçtiği için kilo almıştır. Biran önce zayıflamak istemektedir. Bilimum diyetlerin hiçbiri işe yaramaz (nedense burası bana tanıdık geldi). Sonunda doktor tavsiyesi ile ilaçlar almaya başlar. Bu ilaçlar onu zayıflatmaktadır fakat bazı yan etkileri vardır. Doktor ilacın dozunu artırması ile birlikte işler zıvanadan çıkar.

.

Bu arada Harry’in yanık tenli ortağı büyük bir işi bir kaza sonucu berbat etmiş ve enselenmiştir. Yanık Oğlan içeriden çıkınca para kazanmak için yeni planlar kurarlar ve uygulmaya koyulurlar. Fakat işler hiçbir zaman beklenildiği gibi gitmez ellerindeki avuçlarındakileri kaybederler. Para için alternatif yollar aramaya başlarlar. Bu noktadan sonra olaylar sarpasarar.

.

Filmin genel itibariyle iyi. Bazı noktalar üzerinde çok iyi durulmuş ve insanın suratında tokat gibi patlıyor ister istemez. Pi’de görmüş olduğum kısa süreli detay sahneleri ise her ne kadar filmde gülünecek pek fazla birşey olmasa da yüzümde tatlı bir gülümsemeye sebep oldu.
Birlerinin umutla birşeyler beklerken herşeyin tam tersine gitmesi sanırım hayatın bir gerçeği olarak bu filmi beğenmemde en büyük rolü oynadı. İnsanın filmi başa alıp “Acaba yeniden oynasa daha farklı olabilir miydi ?” düşüncesine gitmesine sebep oluyor. Fakat her zaman olduğu gibi gerçek yine gerçek ve değişmiyor.

Sanırım filmi güzel yapan da bu…

Dipnot: Film 18 yaş ve üstü izleyiciler için uygundur. Aile ortamında izlemek ters tepki ve yan etkiye sebep olabilir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza başvurunuz…

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Edi

Sizlerden gelen isimsiz içeriklerin paylaşıldığı editör hesabıdır.

0 Replies to “Requiem For A Dream/Bir Rüya İçin Ağıt (2000)

 1. Finale doğru paralel kurguyla ilerleyen bir bölüm vardı. İşte orası adamı fena bunaltıyordu.
  Çok fena sahneleri vardı… Bağımlılık üzerine sağlam, sert, etkileyici bir filmdi.

  Ayrıca uyuşturucu çekilen sahnelerin detay plan kurgusu çok sevdiğim Paul Thomas Anderson’ın Boogie Nights’ından esinlenilerek çekilmiştir.

 2. Bu da tam üni zamanlarımın filmlerinden. =)

  Filmin en etkileyici kısmı olarak tüm karakterlerin son sahnede cenin duruşuna geçmeleri diye düşünüyorum.

 3. “Hayat bize güzel”cilerin filmlerinden bence…

  [spoiler]Filmin sonundaki kol kesilme sahnesinde sıçrayan kan bende Deja Vu etkisine neden oldu.
  Bkz. Pi filminin sonu… [/spoiler]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.