Renaissance/Rönesans (2006)

.

2054 yılın Paris’teyiz. Ilona isimli genç, güzel, başarılı bir fizikçi ablasıyla yaptığı görüşmeden sonra evine dönmek üzere arabasına binecekken kaçırılır.En yetenekli ve çalışkan görevlilerinden birisi kaçırıldığı için Avalon firmasının yetkilileri oldukça sinirlidirler. Onu bulmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

.

Kendisini işine adamış, yalnız, korkusuz, arıza polis Karas’a Ilona’yı bulma görevi verilir.İlk arama kurtarma çalışmalarından olumlu bir yanıt alınamaz. Ilona’nın çevresini daha da yakından araştırmaya başlayan Karas hem Ilona hem de Avalon hakkında daha da merak uyandırıcı şeyler öğrenir.Öyle ki biraz daha fazla soru sormaya başlarsa başı büyük belaya girecektir. Diğer yandan Ilona’nın ablası Bislane ile duygusal yakınlaşmaları olacaktır.
Avalon’un iç işleri, Ilona’nın ilgilendiği alan ve geliştirmiş olduğu bilimsel şeyler hakkında bilgi toplayan Karas, Ilona’nın hocası sayılacak bir profesör ile yaptığı konuşmadan sonra iki arada kalır. Artık Ilona’nın kurtarılmasının mı yoksa kaçırıldığı yerde öylece bırakılmasının mı daha iyi olacağına kolay kolay karar veremeyecektir.

.

Christian Volckman ilk uzun metraj animasyonunda ilginç bir görsel teknik kullanmış. İlk filmini çeken bir yönetmene göre oldukça başarılı, dikkat çekici bir eser ortaya koymuş Volckman.Siyah beyaz bir animasyon olmasına rağmen karanlık tonlara fazlaca yer verilmesi filmin atmosferine cuk oturmuş.Işıklandırma tekniğinden bahsedecek olursak Rembrandt ve cameo’ya fazlaca yer verilmiş.
Farklı animasyon ve kara filmlerden hoşlananların çok hoşuna gidecektir.Imdb’den bakınca elinde herhangi bir projenin olmadığını görsek de Christian Volckman’i takibe almakta fayda var.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı