Kategoriler
Yakın Plan

Rec 2:Nerede Kalmıştık ?

.

Birincisini tesadüfen izlediğim, ikincisini “hadi ama…”larla beklediğim Rec-2 vizyona girdi.Film hakkında yapacağım değerlendirmede ilk önce objektif olamayacağım, ilk filme vefamdan dolayı devam filmine de “harikaydı” diyeceğim.
Ahbap kayırmasını bırakıp, objektif bir yorum yapmak gerekir ise meraktan dolayı izlenilecek ve pişman olunmayacak bir film. Beklentilerin yüksek tutulmaması mutlu ayrılma yüzdesini artırır…
Filmin ilk bölümü, birinci film ile aynı tatta, aynı tempoda gidiyor. Aynı heyecan, aynı korku, aynı mekan, aynı olaylar sadece kişiler farklı. Birinci bölümde ürkmenin ve kendimi kaybedip dolu salonda “kafasına vuuur” diye bağırmanın tadını çıkarttım…

.

İkinci bölümde film farklılaşmaya başladı ve öykünün içine daha da çok girdim. Taze bir film olduğunu hissettirdi. Amatör bir kamera çekimi ile yürüyen filmde açılar ve kamera kullanımı başarılıydı. Ne amatörlüğü unutturup filmin büyüsünü kaçıracak kadar bilinçli bir çekim vardı ne de izleyenin başını döndürecek kadar sallantılı bir çekim vardı. Filmin sonuna kadar kendimi kameraya kayıt alan kişi gibi hissettim.
Senaryoda hastalığın sebebi olan virüsün yanına kardeş bir sebep daha getirmişler. Ben o sebebi beğenmedim ve bayat buldum. Şeytan çıkartma ayinleri eski Hollywood korku gerilim filmlerinde kaldığını anlaşılan İspanyol yapımcılar unutmuş. Çocuğun siluetine giren şeytanın rahip ile yaptığı pazarlık aklıma “Kutsal Damacana” filmimizi getirdi.

.

Rahip rolünün oyunculuğunu da beğenmedim. Taklit edip güldüğümüz eski Amerikan aktörleri andırdı bana. Sinirlenmesi, heyecanlanması rol yaptığını hissettiriyordu. “Bu hiç iyi olmadı” derken yaralı suratına yapılan yakın çekimde Rahip’in yan yan bakması alışılmış ve bıktırmış bir açı.
İkinci filmin de kıt bir mekanda ve özellikle birinci filmi ile aynı mekanda olması, senaristi ve yönetmeni zorlayacak etkenler. Bu duruma rağmen Rec-2, aynı mekanda farklı karakterlerle aynı hikayede bizi yeniden ürkütmeyi başardı. Kamera değişimleri ile beraber hikaye içindeki ileri geri yolculuklar tedirgin ürkmeyi bekleyen beyni biraz daha dinlendirdi ve hikayenin kaldığı yerden aksiyonuna devam etmesi için bizleri hazırladı.
Bir devam filminin daha yolda olduğu belli. Son sahne gelecek film için meraklandırıp “hadi ama yaa” dedirtti.İçimden bir ses daha zeki düşünülen bir senaryo olsaydı “Testere serisinin veliahtı olur muydu ki?” diyor.

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

“Rec 2:Nerede Kalmıştık ?” için 0 yanıt

Paranormal Activityde bulamadığımı bu filmde bulmuştum. Vizyonda filmi izlerken resmen tüm iliklerime kadar korkmuştum. Fakat gözümden kaçmış olsa gerek 2. filmini izlememiştim. Hemen DVDsini alıp izlemem gerek 🙂

Not : Bu filmi gece yarısı evde tek başınayken sakın ola izlemeyin :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir