Kategoriler
Klasikler

Raging Bull/Kızgın Boğa (1980)

.

Bize bol bol motivasyon veren filmleri izledikten sonraki zihinlerimizde oluşan mantaliteyi yıkan bir film bu.İmaj herşeydir,yetenek hiçbirşey…

.

Seri,inatçı ve kurnaz bir dövüşçü olan La Motta’nın tek hayali bileğinin hakkıyla Dünya Şampiyonu olmaktır.Ancak dönemin şartları kaypak ve işgüzar olmayı gerektirmektedir.La Motta’nın bu yapıya uygun olmayan kişiliği bu hayalin gerçekleşmesini olanaksız kılmaktadır.Öte yandan maç kazandıkça şöhreti artan La Motta karısını defedip mahallenin körpe kızı Vickie’ye göz koyar ve tabii ki alır.

.

Ancak yoğun antrenman temposu,Vickie’nin kötü nâmı,kıskançlık krizleri La Motta’nın kafasındaki iki gram aklın da uçup gitmesine sebep olur.La Motta’nın seri galibiyetleri evdeki seri dayaklarla doğru orantılı gitmesi altın kemeri alana kadar devam eder.Ancak kemeri ve ünvanı almak kadar onu korumak da önemlidir.

.

Dediğim dedik,çaldığım düdük mantığına sahip bir adamın filmin başından sonuna kadar iflah olmaz tavırları,aşırı özgüveni ve tezcanlılığı La Motta’yı izlemeyi mümkün kılıyor.De Niro’nun manyak performansının yanına Scorsese’in ustalığı eklenince ortaya manyak bir karışım çıkmış.De Niro’nun Oscar kazandığı bu rolü için hem boks dersleri hem de kilo alması ayrı bir parantez tabii ki.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“Raging Bull/Kızgın Boğa (1980)” için 0 yanıt

Bu filmin açılış jeneriğine hastayım ben.

Ayrıca yumrukların insan vücudunda çıkardığı sesler için ezilen domateslerden faydalanmışlar. De niro film için 27 kilo almış. Bir de evdeki kavga sahnesinde Robert De Niro, Joe Pesci’nin kaburgalarını kırmış 🙂

Sinema Dergisi yazarlarının oylarına göre yaşayan en büyük erkek oyuncu seçildi Robert De Niro.

Cape Fear’daki rolü için de dişlerini canlandıracağı karakterinki gibi yaptırmak için 5 bin dolar harcamış. Film bittikten sonra da dişlerini eski haline getirmek için 20 bin dolar bayılmış… Metot oyuncusu işte…

30 kiloya yakın kilo almak cidden her babayiğidin harcı değil. Robert De Niro bu yüzden metod oyunculuğunun zirve noktası zaten. Yaşayan en büyük oyuncu. Martin Scorsese’yle birleşince asıl lezzeti çıkıyor. Filmin “Karımla Yattın Mı?” kısmı en can alıcı yeriydi sanırım.

Tüh yazık olmuş Joe amcamıza. Zaten ne kadarlık adam ki kırılmış bir de kaburgalar. Christian Bale de Makinist filmindeki Reznik karakteri için 82 kilodayken 28 kilo vererek 54 kiloya düşmüştü. Filmi hatırlarsanız piskopat derece zayıf bir haldeydi. Film boyunca oha yahu deyip durmuştum.

Kızgın Boğa 1980 yapımı bir boksör filmi Filmde yaşanan olaylarda şok olacaksınız bu kadar da olmaz diyeceksiniz.

Kızgın Boğa filmini tavsiye derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir