Rachel Getting Married/Rachel Evleniyor (2008)

.

Uyuşturucu tedavisi gören Kym, kız kardeşi Rachel’ın düğünü dolayısıyla kalmış olduğu klinikten haftasonu için izin alarak ailesinin yanına gider. Ailesini uzun zamandır görmediği ve özlediği için ilk başta her şey çok güzeldir.Sarılıp öpüşülür, hasret giderilir, sohbetler edilir. Fakat Kym gelinin baş nedimesi olamayacağını öğrenince kıskançlık krizine girer ve giymek zorunda olduğu kıyafeti görünce de tartışmaya başlar. Böyle ufak tefek şeyleri çok uzatmadan halletseler de daha tartışacak bir ton şeyleri vardır.

.

Önce düğün provalarından birinde Rachel, Kym’in yaptığı uzun özür konuşmasını gereksiz ve alakasız bulur. Ayrıca Kym’in kendisinden herhangi bir konuda özür dilemediğini de belirtir. Fakat Kym görmüş olduğu terapiler sırasında özür dilemenin önemli bir şey olduğunu ve bunu yürekten yaptığını söyler. Buna rağmen Rachel yüzünden tartışma daha da uzar.
Düğün saati yaklaştıkça daha da gerginleşen Rachel, kız kardeşi Kym’in yaptığı her şeyi kendisinin düğününü sabote etmek adına, dikkatleri üzerine çekmek adına yaptığını düşünmektedir. Bunun için Kym’in yaptığı her şeyi geri püskürtmek adına elinden geleni yapar.

.

İki kız kardeş düğünden bir gün önce birlikte kuaföre giderler. İşlerini hallederlerken Kym’in daha önceden kalmış olduğu klinikte kalan bir adam Kym’i tanır ve yanına gelerek konuşmaya başlar. Konuşmaya kulak misafiri olan Rachel, Kym’in tedavi boyunca yalan söylediğini anlar ve eve gider. Tartışma evde, aile fertlerinin önünde de devam eder ve herkesi üzeceği için açılmaması gereken defterler açılır.

Gençlik yıllarında, kafasının “kıyak” olduğu dönemlerde asla istemeyeceği bir şeye sebep olan Kym, bu konuyu konuşmak üzere annesinin yanına gider. Herkesin hassas olduğu bu konudan bahsetmek Kym’in annesini de etkiler ve ana-kız kavga ederler.

.

5 ana dalda (film,yönetmen,senaryo,kadın oyuncu,erkek oyuncu) Oscar alan The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği) ve Tom Hanks’e ilk Oscar’ını kazandıran Philadelphia dışında pek de dişe dokunur filmler yapmamış olan Jonathan Demme’in yönettiği başarılı bir bağımsız film. Fakat onun yönetiminden ziyade Jenny Lumet’nin senaryosunu övsek daha doğru olur herhalde. Çünkü gerçeklik duygusunu arttırmak ve tartışmalı ortamlardaki dinamizmi yakalamak adına aktüel kamera kullanımı türüne yenilik getiren bir şey değil. Olması gereken elbette bu ama alkış alacak bir hali yok bu durumun.Doğal ışıktan faydalanıp ortamdaki soğuk renklerin hakimiyetini bozmamak aile içindeki kopukluğu temsil ediyordu sanki.

Kym’i canlandırarak Oscar’a aday olan Anne Hathaway’in dışında, kardeşi Rachel’ı canlandıran Rosemarie DeWitt de iyi bir oyunculuk çıkarmış. Uğruna “Searching for Debra Winger” isimli belgesel bile yapılan dünyalar güzeli Debra Winger’ı (hala çok güzel ama gençliğinde acayip güzelmiş be arkadaş) yardımcı rollerden birinde görmek hoştu.
Artık sıkça görür olduğumuz birbirleriyle sorunları olan aile fertleri temalı bağımsız sinema örneği; senaryosu, oyuncularının performansları ve birazcık da güzel müzikleriyle ayakta duruyor.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

0 Yorum “Rachel Getting Married/Rachel Evleniyor (2008)

  1. Klişe ama modası eskimeyen bir konu.Aile dağılır,aile toplanır ve kerevete çıkılır.Anne’ı ilk defa Şeytan Marka Giyer’de izlemiştim çok güzel bulmuştum ama performansını değil. (:
    Abuk filmlerde oynamaktan vazgeçse bu güzellikle bile sayılı kadın oyunculardan biri olur.

  2. Ben galiba ilk defa prensesli bir filmini izlemiştim. Acemi Prenses’ti yanılmıyorsam. İkinci olarak Havoc’ta seyretmiştim. Ben de ilk olarak çok beğenmiştim 🙂 İnternetten fotoğraflarını taratınca daha da sever olmuştum 🙂
    Şimdi genç ya bunlar, hem popüler kültüre hitab eden filmlerde oynayarak hayran yelpazelerini genişletiyorlar, hem de böyle bağımsız filmlerde rol alarak oyunculuk yeteneklerini kanıtlıyorlar.
    Baştan sona adam gibi filmlerde oynayan iki aktris vardır harhalde. Biri Kate Winslet, diğeri de Naomi Watts.Dediğin gibi Anne sayılı kadın oyunculardan olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı