Rabbit-Proof Fence/Çit (2002)

.

Bir gün yine büyük marketlerden birinde DVD reyonunda dolaşıyorum, böyle ortaya sepet gibi tezgahlar koyup içinde de güya modası geçmiş –daha doğrusu alıcısı az – eski filmler satarlar. Bende es geçmem her seferinde deşerim o tezgahı ki o tezgahlardan çok uygun fiyatlara bulduğum şahane filmler vardır. İşte yine böyle deşerken Rabbit-Proof Fence ilişti gözüme. Ne yönetmenini (Bu vesileyle öğrenmiş oldum; Philip Noyce) bilirim ne de senaristini, fakat o sıralar gerçek hikayelerden uyarlanan filmlere karşı bir eğilimim vardı o cazip gelmiş olsa gerek. Aldım elime ve DVD’nin arka yüzünde yazan kısa özetini okudum. Hikaye de cazip gelince satın aldım.

.

1930’lu yıllarda Avustralya’da geçen film Molly Craig isimli siyahi, küçük bir kızın yaşanmış öyküsünü anlatıyor. O yıllarda Avustralya hükümetinin kararına göre tüm melez ırklar daha çocukken beyazlara hizmet etmek için yetiştirilmek üzere ailelerinden koparılarak kamplara yerleştiriliyorlarmış. Molly, küçük kardeşi ve kuzeni de bu kamplardan birine yerleştirildikten sonra ailesinden ayrı kalmaya dayanamaz ve kamptan kaçarak 2000 km uzaktaki ailesinin yanına gitmeye çalışır. Filme adını veren Rabbit-Proof Fence yani çit, tavşanları ekili araziden uzak tutmak için yapılmış dünyanın en uzun çiti. Çocuklar da sadece bu çiti tanıdıkları ve çitin sonunda ailelerine kavuşacaklarını bildiklerinden yolculukları boyunca bu çiti takip etmek zorundalar. Ancak peşlerinde onları yakalamak için kamp yetkililerince gönderilmiş son derece yetenekli bir iz sürücü var…

.

Film bağımsız sinemanın iyi örneklerinden ve bolca da ödül almış bir film. Ama öyle pek duyulmuş değil. Küçük oyuncuların performansları da son derece iyi, hikaye yanlış bir aktarımla tekdüzeleşmeye çok müsait fakat hiçbir yanlışa mahal vermeden son derece doğru kotarılarak etkileyici kılınmış. Yani demem o ki, ille de bir kıssadan hisse çıkarmam gerekirse; kenarda köşede kalmış büyük değerleri önyargılarımız yüzünden kaçırıyor olabilir miyiz? Siz de deşin arkadaşlar, çok iyi filmler oluyor o sepet gibi tezgahlarda.


IMDB Sayfası
Fragman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı