Public Enemies/Halk Düşmanları (2009)

.

Amerika’nın buhranlı yıllarında herkes ertesi günün hesabını yaparken bir grup soyguncu için birkaç saat sonrasının pek bir önemi yoktur.
John Dillinger önderliğindeki bu soyguncular belki de şu anki bankacılık anlayışının temelini atan soygunlarla tarafsız tüm Amerika’nın nefretini kazanmayı başarır. Ne mevcut adalet sistemi ne de güvenlik güçleri bu azılı suçlulara karşı gelebilir durumdadır. Birkaç sene bu şekilde geçtikten sonra Melvin Purvis adlı bir ajan polis departmanının desteğiyle bu kısır döngüye karşı çıkar. Ancak John Dillinger yeni yetme ajanlara pabuç bırakacak kadar ne aptaldır ne de tedbirsiz…

.

Amerikan sinemasına damga vurmuş birçok filmin yönetmeni olan Michael Mann Christian Bale ve Johnny Depp’li kadrosuna rağmen pek derdini anlatamamışa benziyor. Hikayenin en önemli parçası olması muhtemel karakteri Melvin Purvis’i geri plana alarak Marion Cotillard’ın canlandırdığı Billie Frechette’in üstüne filmin büyük bir kısmını inşa eden yönetmen hikayeyi oldukça yavanlaştırıyor. Dönemin havasını mükemmel bir şekilde hissettirse de karakterler üzerinde etkili olamaması filmi ortalama bir biyografi filmi havasına sokuyor. Bu durum da akıllarda ziyan olmuş başarılı oyunculuklardan fazlasını bırakmıyor.

Halk Düşmanları filmi tüm bu parametreler doğrultusunda prodüksiyonunun altında ezilen bir film olarak aklımda kalacak. Yönetmenin yada oyuncuların filmografisini tamamlamaya meraklı güruhlar dışında uzak durmanızı tavsiye ederim. Kendinize daha iyi bir suç filmi bulun.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.