Psycho/Sapık (1960)

.

Alfred Hitchcock’n en meşhur, bilinen filmidir Psycho.Arizona’da bir emlak ofisinde çalışan Marion Crane, Sam adındaki sevgilisi ile evlilik planları yapmaktadır, ancak çiftin çok az parası vardır. Patron Marion’a bankaya yatırmak üzere 40.00 dolar verir. Marion, bu parayla Sam ile hayalini kurduğu evliliği gerçekleştirebilecektir. Bankaya yatırmak üzere patronundan aldığı parayı yatırmaz ve Sam ile hayalini kurduğu evliliği gerçekleştirmek için yola koyulur.

.

Yorgunluk bir yandan yağmur bir yandan bastırınca Marion mecburen yola daha fazla devam edemez ve “Bates Motel” de konaklamak zornda kalır.Motel’in sahibi Norman Bates, Marion’a akşam yemeği ikram ettikten sonra Marion odasına çekilir..
Belirttiğim gibi Alfred Hitchcock’un en meşhur, en bilindik efsane senaryosu ile sinema tarihinde çığır açan filmdir. Her Hitchcock filminde olduğu gibi bu filmde de bazı sahneler ve çekim açıları mükemmele yakın ve aynı zamanda hafızalara kazınmıştır. Örnek verecek olursak bu sahnelerin başında Hitchcock’un gelecek nesillere ilham olan meşhur duş sahnesi gelir.

.

Eğer filmi izlemediyseniz bundan sonra yazılanları kesinlikle okumayınız.
İki ince detay dikkatimi çekti filmi izlerken bu duş sahnesi ile ilgili. Birincisi; Marion’ı öldüren kişinin yüzü görünmüyor sahnede. Çoğu kişi bunu Norman Bates’in yaptığını düşünür, tüm bunların cevabı filmin finalinde saklıdır.İkincisi ise Merion’a saldıran kişini kullandığı araç da sahnede gözükmemekte, Çoğu kişi bu araç’ı “Bıçak” olarak nitelendirse de bu tam bir muammadır, kimse ne olduğunu kesin olarak bilemez. Yine çekim tekniği ile ilgili başka bir detay ise; Marion’un ablası Norman Bates’in evini incelerken kamera açısı öyledir ki filmin içinde bulursunuz kendinizi bir an için ve oldukça gerilim dolu bir sahnedir.

.

Çoğu filmde olduğu gibi Alfred Hitchcock bu filmde de cameo yapmayı es geçmez.Yolun kenarında kovboy şapkalı adam olarak görürüz Hitchcock’u.
Bu filmle ilgili son olarak söyleyeceklerim ise; Filmin senaryosu, çekim tekniği, kurgusu ile tam bir Hitchcock filmi olduğunu belli etmesidir. 1960 yılında böyle bir senaryo ve böyle bir film gerçekten takdiri hakediyor.

IMDB Sayfası
Fragman

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı