Kategoriler
Film Yorumları

Prince Of Persia:Sands Of Time/Pers Prensi: Zamanın Kumları (2010)

.

Hollywood uzun zamandır doğudan elini ayağını çekmiş gibi görünüyordu, ya da ben denk gelmedim bilmiyorum, fakat benim izlediğim, Hollywood’un doğu hikayelerinden uyarladığı son film Alaaddin’in Lambası idi sanırım. Gerçi Pers Prensi bir bilgisayar oyunu uyarlaması lakin yine de özünde doğunun mistik yanı yatıyor.

.

Hollywood sineması ile Avrupa Sineması arasındaki ilişkiyi sanat ve tasarım arasındaki ilişkiye benzetiyor olmamdan olsa gerek Hollywood’a, karşı bir duruş sergilemedim hiçbir zaman, bunun bir getirisi olarak da kıyaslama yoluna gitmeden Hollywood sinemasını tamamen kendi içerisindeki örneklerle değerlendiririm. Yani demem o ki; Pers Prensi: Zamanın Kumları Hollywood kapsamında ne materyal olarak ne de yapım olarak çığır açacak bir adım atmamış olmasına karşın, Hollywood’un yeniden doğunun mistik hikayelerine dönüş yapmış olması (ve belki birazda bilgisayar oyununun ilk versiyonlarından birinin benim hayatımda oynadığım ilk bilgisayar oyunu olmasından kaynaklanıyordur.) ağzımda hoş, nostaljik bir tat bırakmadı diyemem.

.

Prens Dastan karakterini Jake Gyllenhaal’dan çok daha başarılı bir şekilde canlandırabilecek oyuncular olduğuna inanıyor olsam da Prenses Tamina’ya görüntüsünün karakterle örtüşüyor olmasından ötürü tam not verdim.

Tabi her filmde olduğu gibi hoşlanmadığım bir takım detaylarda var. Bunların en belirgin olanı filmin başından sonuna kadar doğuda geçiyor olmasına karşın, doğu kültürünü tamamen Amerikanlaştırarak yansıtıyor olması. Bu cümleden kastım, Hollywood’un başka kültürleri anlatırken her seferinde yaptığı Amerikanlaştırma eylemi değil, Özellikle Pers Prensi’nde oyunculukların bu kültüre tamamen yabancı bir seyir izlemesidir. Kostümler ve mekanları soyutlarsak, sadece oyunculukları izlediğimiz zaman, Pers Prensi: Zamanın Kumları filminin bize bir doğu hikayesi anlattığını anlamamız mümkün değil. Aynı değerdeki oyunculuğu koy bakalım Sex and the City’ye bak bakalım sırıtıyor mu?


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

“Prince Of Persia:Sands Of Time/Pers Prensi: Zamanın Kumları (2010)” için 0 yanıt

Bütün oyunlarını oynamış ve senaryo akışına hayran kalmış biri olarak , filmi tam bir hayal kırıklığı olarak buldum.
Hindistan seferi ile başlayan ve “Farah”ın gözbebeği olduğu oyunda her ikisinden de eser bile yok.
Alamut kalesi tamamen başka bir oyun olan Assasian Creed’in hikayesi idi ve Pers Prensi ile alakası hiç yoktu.
Bu kadar sağlam bir senaryoyu nasıl bu kadar kötü bir hale getirebilirler hayret bir durum.

Pers Prensi:Zamanın Kumları filmi boş zaman geçirgeci olarak tavsiye edilebilecek bir film fakat Hollywood klişelerinden kendini pek kurtaramıyor.Sonuç güzel bir film ve prodüksiyon ama ağızda aromatik bir tat bırakmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir